רוצים לקיים יחסי מין - הדיחו את הנשיא

השביתה שמשגעת את טוגו: נשות המדינה הכריזו על שביתת סקס של שבוע, במחאה על רפורמות פוליטיות שביצע הנשיא. אחרי שהתייאשו מהפגנות רגילות, החל מאתמול, הן הכריזו על התנזרות ממין, לפחות לשבוע הקרוב. נשים רבות כבר הביעו תמיכה במהלך, אבל חוששות מתגובות הגברים בבית. הנשיא, ואשתו, בחרו שלא להגיב

"יש דרכים להבהיר מה אנחנו רוצות", היוזמת (AP)

נשות טוגו נחשפו בימים האחרונים לקריאה יוצאת דופן מטעם ארגון נשים מקומי לזכויות אדם - התנזרו ממין למשך שבוע, ודרשו את התפטרותו של נשיא המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנשים התבקשו למנוע עשיית סקס מבעליהן ובני זוגן החל מאתמול. בינתיים עוד לא ברור עד כמה הקריאה הזו אכן נענית ומשיגה תוצאות בשטח, אבל ללא ספק היא עוררה סערה במדינה המערב-אפריקנית.

איסבל אמגנבי, מנהיגת ה"זרוע הנשית" של הקבוצה "בואו נציל את טוגו", קראה לקיום החרם במהלך הפגנה נגד נשיא טוגו, שהתקיימה בבירת המדינה ביום שבת. היא הסבירה כי מטרת השביתה, היא להפעיל לחץ על הגברים בטוגו להדחת הנשיא המכהן, פאורה גנסינגבה.

אמגנבי, עורכת דין במקצועה, סיפרה לסוכנות הידיעות AP שהקבוצה בהנהגתה קיבלה את ההשראה למיזם ההשבתה מנשות ליבריה, שהתנזרו גם הן ממין בשנת 2003 במסגרת קמפיין לקידום השלום. "יש לנו אמצעים רבים לאלץ גברים להבין מה נשים רוצות", אמרה אמנגבי.

המפגינים בטוגו מוחים נגד רפורמות פוליטיות שיזם הנשיא, כדי להגדיל את סיכויו לזכות בכהונה נוספת בבחירות שיערכו שם באוקטובר. אם זה לא מספיק, מתברר שהנשיא מכהן בתפקידו בשבע השנים האחרונות, מאז מות אביו, ששלט בטוגו במשך 38 שנים. גנסינגבה לא הגיב להכרזה על שביתת הסקס וכך גם אשתו.

פעיל חברתי: "בואו נכריז על שביתה של יומיים?"

הקריאה להשבתה עוררה תגובות בכל רחבי טוגו, "אני מסכימה שאנחנו הנשים צריכות להתנזר ממין, אבל אני לא בטוחה שבעלי ייתן לי להשלים אותה, במשך שבוע שלם", אמרה לרשת הטלוויזיה האמריקנית CBS ג'ודית אגבטוגלו. "אני לא מאמינה שאוכל להתנזר במשך שבוע, בלי לעורר בעיות בבית. בעלי אוהב את זה יותר מדי".

נשים רבות אמנם מביעות רצון להשתתף במהלך. הגברים, מתלהבים קצת פחות. "שביתה של שבוע שלם היא יותר מדי", אמר במהלך ההפגנה בשבת אחד הפעילים החברתיים, ועורר צחוק בקהל, "בואו נכריז על יומיים של השבתה".

אחרים, נקטו בביקורת אישית נגד יוזמת המחאה, אמנגבי. "קל לה להציע הצעות כאלה כי היא לא נשואה. היא לא חיה עם גבר בבית", אמרה עיתונאית בטוגו, "היא באמת חושבת שנשים נשואות יוכלו להיענות לקריאה הזו? חוץ מזה, מי יודע או שולט במה שקורה בחייהם של זוגות, כשסוגרים את הדלת?".