"גרמניה הציעה עסקה למבצעי הטבח במינכן"

מגזין העיתון הגרמני דר שפיגל מדווח היום כי הממשל הגרמני בתחילת שנות השבעים ניהל קשרים עם בכירי ארגון הפת"ח - מי שעמד מאחורי חוליית הטרור "ספטמבר השחור". על פי הדיווח הממשל הציע מעין הסכם אמון, כדי למנוע פיגועים נוספים במדינה

מינכן 1972 (AP)

כתבת תחקיר של מגזין העיתון הגרמני דר שפיגל חושף היום, אחרי יותר מארבעים שנה, שהממשל בגרמניה בזמן הטבח שהתבצע במשלחת הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן 1972, שיתף פעולה עם אנשי ארגון הטרור "ספטמבר השחור", זאת גם אחרי ביצוע מתקפות הטרור שהרגו 11 ישראלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הפרסום, הממשל הגרמני שחשש מפיגועים נוספים שיגר את שגריר גרמניה בביירות ואלטר נובק. זה נפגש עם בכיר ארגון הפת"ח, יוסוף א-נאג'ר, מי שהפעיל את "ספטמבר השחור". הפגישה אירעה שמונה חודשים אחרי הפיגוע, ושם הציע נובק לנאד'ר הסכם אמון בין הממשל לארגון הפת"ח שיחתם עם שר החוץ הגרמני ואלטר שיל. בישראל לא ידעו או לא אהבו את הסיכום - וחיסלו את א-נאג'ר כשבוע לאחר הפגישה בביירות.

גרמניה נחשפת למחדלים

על פי התחקיר, בכירי ממשל נוספים ואנשי מודיעין גרמניים נפגשו עם דמויות אחרות מארגון "ספטמבר השחור". בכתבה מוזכרים שמותיהם של עלי חסן סלאמה ואמין אל הינדי. אנשי הממשל הגרמני לא ראו בפיגוע נגד המשלחת האולימפית הישראלית מעשה טרור, ולעתים הם אף דאגו לשדר הזדהות עם הסבל הפלסטיני. ה"דר שפיגל" מדגיש בכתבה שמניעיו של הממשל היה פוליטי ואנוכי, לדבריו הם ביקשו למנוע פיגועים נוספים במדינה.

בשנה האחרונה ערך ה"דר שפיגל" מספר כתבות תחקיר על הטבח במינכן, הכישלון בבלימת הפיגוע והקשר של ארגוני ימין גרמניים עם אנשי ספטמבר השחור. כולם יחדיו אחראים למחדל במהלך האירוע.