כינוס המדינות הבלתי מזדהות בטהרן מאתגר את האו"ם

בזמן שמדינות המערב מנסות להדק את החבל סביב אירן ולהגביר את בידודה, נראה כי ועידת המדינות הבלתי מזדהות תסייע להגביר את הביטחון של האירנים בכוחם בזירה הבינלאומית. חמינאי: "לארגון שלנו יש את האחריות לעצור את הניסיונות של ארה"ב לפעול למען מטרותיה"

בצל הביקורת הבינלאומית הגוברת על אירן ולאחר כישלון נוסף להגיע להבנות בנושא הגרעין, נפתחת היום בטהרן ועידת המדינות הבלתי מזדהות בהשתתפות 28 ראשי מדינות ונציגים מ-100 מדינות נוספות. מטרת האירוע היא להראות שאירן אינה מבודדת כמו התדמית שנוצרה לה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הוועידה הראשונה של המדינות הבלתי מזדהות, שמגדירות עצמן כבלתי תלויות במעצמות העולם, נערכה בשנת 1961 בבלגרד והיום תזכה טהרן לארח את האירוע. רשת הטלוויזיה האירנית בשפה האנגלית מכינה את הקרקע לפסגה. כחלק משידורי התחנה מוצגים פניהם של אנשי תכנית הגרעין האירנית שחוסלו בשנים האחרונות וכלי המלחמה של הצבא האירני.  

בנוסף, מפארים השידורים את הרפובליקה האיסלמית. "אירן היא מדינה בה העתיק והמודרני משלבים ידיים", אומר הקריין, "היא ערוכה יותר מתמיד לארח את הוועידה ה-16 של הארגון הבינלאומי - השני בגודלו בעולם אחרי האו"ם. העולם יראה את עוצמתה ואצילותה של אירן, זוהי ארץ שמאמצת את צו האל ומחויבת לשלום. היא מעוטרת בדמם של הקדושים".

חמינאי: "למדינות הבלתי מזדהות יש אחריות לעצור את ארה"ב"

הטלוויזיה האירנית מתארת את התקופה האחרונה כחשובה ביותר בהיסטוריה של הרפובליקה האיסלאמית. שדרי הטלוויזיה מציגים את הוועידה כ"אירוע הבינלאומי הגדול ביותר בהיסטוריה של המדינה המפותחת". המנהיג הרוחני העליון עלי חמינאי מופיע בשידורים לקראת כנס המדינות הבלתי מזדהות ותוקף את ארה"ב: "בנסיבות בהן מדינות חזקות כמו ארצות הברית מנסות לערוך שינויים באו"ם למען מטרותיהן, למדינות הבלתי מזדהות יש אחריות גדולה לעצור פעולות כאלה".

גם הנשיא אחמדינג'אד מדגיש את החשיבות שרואים האירנים בארגון ככלי נגד המערב. "ועידת המדינות הבלתי מזדהות יכול לשחק תפקיד חשוב בסוגיות הבינלאומיות אם המדינות החברות ישארו נאמנות למטרות והאידיאלים הבסיסיים של הארגון", אמר הנשיא האירני בשידור הטלוויזיוני. "רק כך נוכל לתקן את עוולות הגופים שמנהיגים את העולם". 

במרכז התשדירים עומדת השאלה "מי האויב האמיתי של השלום העולמי" ובהם ניתן לראות הפגזות של הצבא האמריקני בעיראק ופעולות צה"ל באזור. בנוסף, מופיעים קטעי וידאו בהם נראים ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש אגף המודיעין בצה"ל לשעבר האלוף (במיל') עמוס ידלין כשהם מדברים על האיום האירני.