פוטין הורה להפחית את מחיר הוודקה

הפיחות המהיר ברובל הרוסי מביאם לעליית מחיר בכל תחומי החיים ברוסיה – כולל במחיר הוודקה. כעת, כנראה שהנשיא פוטין הבין שיש דברים שהציבור לא יכול לעמוד בהם, והוא הורה לעצור את העלייה במחיר המשקה הרוסי הנפוץ. הסיבה: "ייצור לא מפוקח יגרום לצריכה של משקאות בהכנה ביתית ויהווה סכנה לציבור"

עד כאן. ייצור וודקה, ארכיון (רויטרס)

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הורה היום (רביעי) לממשלתו לעצור את העלייה במחירי הוודקה, המשקה האלכוהולי הפופולארי במיוחד ברוסיה. זאת, ככל הנראה במטרה לשמור על הפופולריות שלו בקרב האזרחים לנוכח המשבר הכלכלי הקשה במדינה. פוטין אמר במפגש עם גורמי ממשל ומושלים אזוריים כי מחירים גבוהים של המשקה יעודדו ייצור לא מפוקח של משקאות אלכוהוליים, שיהווה סכנה בריאותית עבור הציבור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"המחיר הגבוה מדי של הוודקה רק יגביר את הצריכה של משקאות מזויפים", אמר פוטין, שמעודד את אזרחי רוסיה לנהל אורח חיים בריא. "אני חושב שהגופים הרלוונטיים צריכים לחשוב על כך".

מחיר המינימום שהשיתה הממשלה על חצי ליטר של בקבוק וודקה עלה בשנה האחרונה ב-30% ועומד כעת על 220 רובל (16 שקלים). על פי מחקרים שנערכו על ידי אוניברסיטאות בינלאומיות בשנה האחרונה, רבע מכל הגברים הרוסיים מתים לפני גיל 50, בעיקר כתוצאה ממחלות הקשורות לצריכת אלכוהול.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין (רויטרס)
רוסיה מתמודדת בימים אלו עם המשבר הכלכלי הקשה ביותר מאז 1998, כשערכו של הרובל צנח בעשרות אחוזים והריבית המרכזית הועלתה ל-17%. כלכלת רוסיה צפויה להיכנס למיתון בשנה הבאה בעקבות הירידה החדה במחירי הנפט ובשל הסנקציות שהטיל המערב על מוסקבה בעקבות מעורבותה במשבר באוקראינה. כמו כן, האינפלציה השנתית צפויה לעמוד על יותר מ-10%.

לא מדובר במהלך הראשון של פוטין בניסיון להעלות את תוחלת החיים ברוסיה, שכיום היא הנמוכה ביותר באירופה. פוטין, שהחליף שורה של מנהיגים רוסיים וסובייטים שאהבו בעצמם לעשן ולשתות אלכוהול, העביר השנה חוק שאוסר - לראשונה ברוסיה - עישון במקומות ציבוריים.