למרות בקשת ישראל: מזכ"ל האו"ם יגיע היום לטהרן

כשברקע נחשפה בסוף השבוע תמונת לווין נוספת שחושפת פעילות חשודה במתקן הצבאי בפרצ'ין, יגיע היום באן קי מון לכנס המדינות הבלתי מזדהות בטהרן. בישראל הביעו תרעומת בשבועות האחרונים על כוונתו של באן לבקר בטהרן בניגוד לניסיונות המערב לבודד את הרפובליקה האיסלמית

למרות הדרישות - יגיע לטהרן (רויטרס)

התעלם מהבקשה הישראלית: מזכ"ל האו"ם באן קי מון צפוי להגיע היום לטהרן ולהשתתף בוועידת המדינות הבלתי מזדהות. הגעתו של באן לרפובליקה האיסלמית מגיעה על רקע הכישלון בסוף השבוע של סבב שיחות נוסף בין מדינות המערב לאירן לגבי תוכניתה הגרעינית ופרסום תמונות לווין חדשות, שמעידות על פעילות חשודה במתקן הצבאי בפרצ'ין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בישראל דרשו בשבועות האחרונים ממזכ"ל האו"ם לבטל את ביקורו באירן וטענו כי הוא יעניק לגיטמציה למשטר האייתולות שמאיים בהשמדת ישראל ומסרב לוותר על תכנית הגרעין. לוועידת המדינות הבלתי מזדהות צפויים להגיע גם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין וראש ממשלת הודו סינג.

הסתרת עדויות נוספות במתקן בפרצ'ין?

המכון הבינלאומי לביטחון ולמדע (ISIS) פרסם בסוף השבוע תצלום לוויין של המתקן הצבאי בפרצ'ין ובו נראה המבנה המרכזי באתר כשהוא מכוסה ביריעת ענק ורודה.

גורמים בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) חושדים כי באתר בפרצ'ין ערכה אירן ניסויים בחומרי נפץ הקשורים להרכבת ראש נפץ גרעיני. למרות בקשות חוזרות ונשנות מצד סבא"א לאפשר לפקחיה גישה למקום כדי לעקוב אחר הנעשה בו, אירן סירבה לכך בתוקף והתעקשה כי מדובר במתקן צבאי קונבנציונאלי.

מכון המחקר ISIS, העוקב מקרוב אחר תוכנית הגרעין האירנית, מסר כי בתמונת הלוויין שצולמה ב-15 באוגוסט "נראה בבירור הבניין, שבו על פי החשד נערך ניסוי אסור, כשהוא מכוסה בחומר ורוד". על פי ההערכות, הבניין המכוסה מכיל תא פלדה לניסויים בחומרי נפץ והכיסוי נועד להסתיר פעולות ניקיון שנערכו במקום במטרה לסלק עדויות מפלילות על ניסויים גרעיניים.