ארה"ב: מת ניל ארמסטרונג - האסטרונאוט הראשון שדרך על הירח

האדם הראשון שזכה לדרוך על אדמת הירח בשנת 1969, ואמר את המשפט המפורסם "זהו צעד קטן לאדם, וצעד גדול לאנושות", הלך לעולמו. ניל ארמסטרונג מת בביתו בגיל 82, בשל סיבוכים רפואיים שנגרמו לאחר ניתוח מעקפים. "כשתראו את הירח מחייך אליכם למטה, תחשבו על ניל ותקרצו לו", מסרה משפחתו

נחיתת האדם על הירח היא אחד המאורעות המכוננים בהיסטוריה של האנושות. תושבי העולם נצמדו בשנת 1969 לשידורי תחנות הטלוויזיה והרדיו בעולם כולו, וזאת כדי לשמוע את הפרטים על האדם הראשון שצעד על הירח, ניל ארמסטרונג. היום הוא מת בביתו בגיל 82, בעקבות סיבוכים לאחר ניתוח מעקפים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ארמסטרונג נולד בוואפקונטה שבאוהיו, ארה"ב. לסוכנות החלל נאס"א הצטרף בשנת 1962, ובשנת 1966 ביצע את טיסתו הראשונה, שהייתה בחללית ג'מיני 8. בטיסה זו בוצעה לראשונה עגינה והתחברות לעצם אחר בחלל. במהלך טיסה זו נתגלתה תקלה, שעליה הצליח האסטרונאוט להשתלט - וביצע נחיתת חירום.

לאחר שזו הוכתרה כהצלחה, פיקד האסטרונאוט בשנת 1969 על החללית "אפולו 11" - שנחתה על הירח בתאריך 20 ביולי באותה השנה. מיד עם הנחיתה על הירח, אמר ארמסטרונג את המשפט המפורסם "זהו צעד קטן לאדם - וצעד גדול לאנושות". את הצעידה על הכוכב ביצע יחד עם חברו למשימה, אדווין "באז" אלדרין. על פי ההערכות, בין 600-800 מיליון איש צפו בארמסטרונג כשהוא קופץ מן הסולם ונוחת באיטיות על אדמת הירח.

"הסתכלו לירח - וחשבו על ניל"

את הבשורה על מותו מסרה אשתו של ארמסטרונג, קרול. בהודעה שהוציאה משפחתו נכתב: "בשברון לב אנו מודיעים לכם שניל ארמסטרונג מת. ניל, בעלי האהוב, אבינו, סבא אח וחבר. בעודנו מתאבלים על הליכתו של איש טוב מאוד, אנו גם חוגגים את חייו המופלאים ומקווים שהוא מהווה דוגמא לאנשים צעירים סביב העולם. שיעבדו קשה ויגשימו את חלומותיהם, לרצות לחקור ולדחוף את הגבולות, לשרת מטרה גדולה מהם".

מאות מיליונים צפו בו נוחת על הירח (AP)

משפחתו של ארמסטרונג, מסרה כי "אלו ששואלים מה הם יכולים לעשות לכבודו של ניל: בפעם הבאה שאתם בחוץ, בלילה בהיר ורואים את הירח מחייך אליכם למטה -  חשבו על ניל וקרצו לו".

ניל וקרול התחתנו בשנת 1999 וחיו בפרבר של סינסינטי. את השנים האחרונות בילה האסטרונאוט לשעבר הרחק מעיני הציבור. הופעתו הציבורית האחרונה הייתה באירוע מיוחד שנערך באוניברסיטת אוהיו בחודש פברואר האחרון, שאליו הגיע ארמסטרונג לכבוד חברו, האסטרונאוט ג'ון גלן - האיש הראשון שהקיף את העולם.

"אבדה עצומה לאנושות"

בתחילת החודש עבר ארמסטרונג ניתוח מעקפים בליבו. על פי הערכות סיבוכים רפואיים שנגרמו בעקבות הניתוח הם שהובילו למותו. 

לירוי צ'איו, אסטרונאוט בנאס"א, סיפר על התחושות הקשות בסוכנות החלל בעקבות ההודעה על מותו של ארמסטרונג. "אני חושב שההליכה על הירח הייתה אירוע עצום לאנושות והעניקה השראה גדולה. אנחנו נאלצים להיפרד היום מאייקון. מאז ארמסטרונג אנו מכוונים גבוה ומנסים להיות טובים יותר", ציין צ'איו.

"זו אבדה עצומה לאנושות. אנחנו נפרדים מאיש עצום", אמר ל-CNN מומחה התעופה האמריקני מיילס אובראיין. "הוא מסמל עבורי את כל מה שטוב באמריקה, באומץ שלו, במחויבות שלו, בצניעות שלו , ברצינות שלו. זה יום עצוב מאוד, זו אבדה לאמריקה ולאנושות כולה".

לצפייה במצגת תמונות של ניל ארמסטרונג - לחצו כאן