סגן שר החוץ הרוסי: "דמשק ערבה לבטיחות הנשק הכימי"

מצבורי הנשק הכימי המצויים בידי סוריה מדירים שינה מעיניהם של בכירים ברחבי העולם. הלילה אמר סגן שר החוץ הרוסי כי הממשל בדמשק משתף פעולה באופן הדוק עם מוסקבה על מנת להבטיח שלא ייעשה שימוש בנשק הכימי וכי המאגרים יישארו מאובטחים כראוי. "דמשק הבטיחה כי הממשל משגיח על הנשק באופן קפדני ביותר", אמר

המאגרים יאובטחו? נשק סורי, ארכיון (רויטרס)

סוריה משתפת פעולה באופן הדוק עם הממשל במוסקבה על מנת להבטיח שמאגרי הנשק הכימי שברשותה לא ייפלו לידיים זרות ואף התחייבה לא לעשות כל שימוש בנשק בהתקוממות במדינה - כך אמר הלילה סגן שר החוץ הרוסי גנדי גטילוב לסוכנות הידיעות AP.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"קיבלנו ערבויות ברורות מאוד מדמשק כי הממשל יעשה כל שביכולתו על מנת להבטיח את בטיחות מאגרי הנשק הכימי. הנשק יישאר במקום אחסונו הנוכחי. דמשק הבטיחה כי הממשל משגיח על הנשק באופן קפדני ביותר", אמר גטילוב.

החשש מפני שימוש אפשרי בנשק הכימי שבידי סוריה הביא להסכמה נדירה בין ארה"ב לרוסיה. גטילוב הדגיש כי מוסקבה רואה עין בעין עם וושינגטון את הצורך למנוע את השימוש בנשק להשמדה המונית במהלך העימות בסוריה.

"איננו קוראים לאסד להתפטר"

הדיפלומט הרוסי הבכיר הדגיש כי מוסקבה סומכת על ארה"ב ועל מדינות נוספות שיפעילו את השפעתן על ארגוני האופוזיציה בסוריה בכדי להבטיח מצידן שהנשק הכימי לא יזלוג לארגוני טרור. "בשורות האופוזיציה הסורית ישנם אלמנטים טרוריסטיים הקשורים לאל-קעידה. אם הנשק הכימי ייפול לידיהם הם עלולים לעשות בו שימוש חסר אחריות", אמר.

"העמדה הסורית נותרה קבועה - איננו קוראים לאסד להתפטר כפי שאיננו קוראים לו להישאר בתפקידו", אמר גטילוב. הוא הוסיף כי השלטונות במוסקבה נמצאים בקשר רציף עם בכירים בממשל הסורי וכן עם נציגים של ארגוני אופוזיציה. "למרבה הצער לא ראינו את שותפותינו מהמערב דנות בצורה כה פעילה עם האופוזיציה בסוריה ומעודדות אותה להיכנס לדיאלוג פוליטי. אני מקווה כי לפחות בנושא הנשק הכימי הם ינקטו בגישה אחראית יותר".

בתחילת השבוע הזהיר נשיא ארה"ב ברק אובמה כי ארה"ב עשויה להתערב בסוריה אם הממשל בדמשק יחליט לעשות שימוש בנשק הכימי או יזיז אותו ממקומו. בתגובה אמר השבוע סגן ר"מ סוריה קדרי ג'מאל, במהלך ביקור במוסקבה, כי אזהרתו של אובמה מעידה על כך שהמערב מחפש תירוץ להתערבות בסוריה.

אתמול דיווח העיתון "לוס אנג'לס טיימס" כי על פי תוכנית מגירה שהוכנה בפנטגון, כוחות מיוחדים של צבא ארה"ב יישלחו לסוריה כדי להגן או להרוס מצבורי נשק כימי בלתי מאובטחים ברחבי המדינה, מפני תקיפות חמושים.