דיווח: ארה"ב תאבטח את הנשק הכימי של אסד

עיתון ה"לוס אנג'לס טיימס" מדווח כי על פי תוכנית מגירה שהכינו בפנטגון, כוחות מיוחדים של צבא ארה"ב יישלחו לסוריה כדי להגן או להרוס מצבורי נשק כימי בלתי מאובטחים ברחבי המדינה, מפני תקיפות חמושים. גורמים בממשל האמריקני מסרו לעיתון פרטים על המתווה אך הבהירו: "המחסנים מוגנים בינתיים"

יאובטח על ידי האמריקנים? נשק סורי. ארכיו (חדשות 2)

במשרד ההגנה האמריקני צופים כבר תקופה ארוכה על ההתפתחויות בסוריה, ונערכים גם לקראת היום שאחרי אסד. עיתון ה"לוס אנג'לס טיימס" מדווח הבוקר שאחת מתוכניות המגירה שגובשו שם, נוגעת למחסני הנשק הכימי שברשות המשטר הסורי. על פי המתווה שגיבשו, יחידה מצומצמת של כוחות מיוחדים מצבא ארצות הברית יישלח אל סוריה, למשימת אבטחה, כך ציטטו בעיתון גורם אמריקני בכיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הנשיא אובמה הזהיר השבוע את אסד כי כל ניסיון להזיז או לעשות שימוש בנשק כימי במסגרת מאבקו במורדים במדינה, יהווה חציית קו אדום, ועלול לגרור התערבות אמריקנית בסכסוך. בפנטגון הכינו צעדים ממוקדים עוד יותר - הגנה או השמדה של כלי הנשק שיוותרו ללא הגנה, ועלולים להגיע לידיהם של המורדים או של מיליציות אל-קעידה או חיזבאללה, הפועלות באזור.

על פי דבריו של הגורם האמריקני, לוויינים מזל"טים וכלי ריגול אחרים של צבא ארצות הברית כבר פועלים לפקח אחר הנעשה בסוריה. מנתוני המודיעין האמריקני עולה שהמשטר הסורי צבר במשך שנים מאות טונות של גז עצבים וגז חרדל, ופעל לפיתוח נשק כימי אחר. עם זאת, מציינים בפנטגון כי יעילותם של חלק מכלי הנשק הכימיים יורדת בחלוף הזמן, ועל כן לא ברור עד כמה קטלני הנשק הנמצא בידי הסורים כעת.

בסיום דבריו הבהיר הגורם שפעולה כזו לא נראית קרובה. גורמים בפנטגון וקצינים בכירים בצבא ארצות הברית מעריכים כי מצבורי הנשק מוגנים בינתיים, וציינו כי בבית הלבן טרם ביקשו הכנות מפורטות בנושא. "מדובר בתוכנית מגירה, אבל אנחנו לא עוסקים בתכנון מפורט עד להוראה מפורשת מהבית הלבן", דברי הגורם האמריקני הבכיר.