ראש ממשלת אתיופיה מת מזיהום פתאומי

מלס זנאווי ששלט במדינה השסועה משנות ה-90 נפטר הלילה בבית חולים מחוץ לגבולות אתיופיה. זנאווי סבל בחודשים האחרונים ממחלה לא ידועה ואף הועבר לטיפול רפואי באירופה. הוא זכה לתמיכת מדינות המערב לאחר שפתח במלחמת חורמה נגד חמושים הקשורים לאלקעידה בסומליה הסמוכה. סגנו צפוי להחליפו

מלס זנאווי. היה בשלטון מ-1991 (AP)

ראש ממשלת אתיופיה מלס זנאווי (57), מת הלילה כתוצאה מזיהום פתאומי בעת שאושפז בבית חולים מחוץ לגבולות המדינה, כך דיווחו כלי תקשורת באדיס אבבה. זנאווי הועבר לאחרונה למדינה אחרת לאחר שלקה במחלה לא ידועה לפני מספר חודשים. החששות לגבי מצבו גברו לאחר שנעדר מוועידת האיחוד האפריקאי שהתקיימה באתיופיה לפני כחודש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מי שצפוי לתפוס את מקומו של זנאווי הוא סגנו היילמריאם דסלן. הממשלה באתיופיה הודיע לפני כחודש כי זנאווי יועבר לטיפול במחלה בה הוא לוקה. גורמים דיפלומטיים העריכו כי ראש הממשלה האתיופי אושפז בבית חולים בבריסל או באחת מהערים בגרמניה.

מלס זנאווי הוביל את אתיופיה, אחת המדינות המאוכלסות ביותר באפריקה, למשך שני עשורים. הוא הנהיג אותה בימים של משבר חמור וגם צמיחה כלכלית. זנאווי הוביל את הפלת ממשל החונטה הקומוניסטית ששלטה במדינה מ-1974 עד 1987 . ראשה הממשלה האתיופי שקיבל הכשרה רפואית , היה אחת הדמויות הבולטות במרד נגד החונטה ולחם בשורות ארגון גרילה למען דמוקרטיה שכבש את הבירה אדיס אבבה ב-1991 . זנאווי הוביל את הבחירות הראשונות שנערכו במדינה ב 1995, אחר כך נבחר שוב ב 2005 ו-2010.

המערב עודד ושיתף פעולה עם המנהיג הדמוקרטי האפריקני הצעיר, ביל קלינטון אמר בעבר שזנאווי "הוא חלק מדור חדש של הנהגה אפריקנית". באתיופיה קידם זנאווי רפורמות לשיפור חייהם של החקלאים וייסד מערכת ממשל של אוטונומיה אתנית בחבלי ארץ שונים. בכך חסך מהמדינה חלק ממלחמות השליטה שפוקדות מדינות רבות באפריקה. בעזרת ידידיו במערב ובמזרח הוא הקים במדינה הרבה מאוד בתי חולים, בתי ספר ותשתיות.