אסאנג': "נמשיך במאבק למען חופש הביטוי"

ג'וליאן אסאנג' התייצב היום על מרפסת שגרירות אקוודור בלונדון ומסר את כתב האישום שלו וקורא לסוף ציד המכשפות שמתנהל לדבריו נגד אנשי ויקיליקס. אסאנג' קרא לארה"ב להפסיק לרדוף אחרי אותם אנשים שנלחמים על חופש הביטוי והבטיח להמשיך בדרכו. צפו

ג'וליאן אסאנג' מודה לאקוודור ולתמיכה הציבורית במלחמה נגד הסגרתו לשוודיה, הסגרה שעליה החליט בית המשפט בבריטניה. אסאנג', שנמצא כבר חודשיים בבית השגרירות של אקוודור בלונדון, מתכוון לנאום ממרפסת הבניין לכל רחבי העולם. על פי ההכרזות המוקדמות של עורך דינו, הוא צפוי להשמיע נאום בסגנון אווה פרון. את נאומו העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בראשית דבריו, הודה אסאנג' לרשויות באקוודור ולנשיא רפאל קוראה, שנענו לבקשתו והעניקו לו מקלט מדיני. לאחר מכן הודה מי שהדליף אלפי מסמכים רשמיים ברשת לכל אותם אזרחים שקראו אותם ועקבו אחריו, לאנשי אתר ההדלפות ויקיליקס, ולבני משפחתו שלא ראו אותו מאז נמלט.

בהמשך, דיבר אסאנג' על חשיבות חופש הדיבור ומלחמתם של העיתונאים והאזרחים שרוצים להתבטא ו"חוששים מהמשטרים האפלים שמנסים להשתיק אותם", דברי אסאנג'. ארה"ב צריכה להבטיח שלא תרדוף ולא תעמיד לדין את אנשי ויקיליס ואנחנו נמשיך לנסות לחשוף את אותם פשעים. הוא גם הזכיר את להקת הבנות הרוסית שהעזה לצאת נגד הנשיא ולדימיר פוטין ונשלחה לכלא כדוגמה לאותם משטרים מדכאים - כפי שהוא מכנה אותם.

אסאנג', אוסטרלי בן 41, מייסד אתר ההדלפות וויקיליקס וחתום על ההדלפה הגדולה ביותר בהיסטוריה. בין היתר הוא עומד מאחורי הדלפת המזכרים שבין תחנות ומשרדי משרד המדינה האמריקני, הדלפת חילופי תכתובות בין ראשי בנקים ועוד.

בתקופה האחרונה הוא נאשם בשוודיה בניסיון לאונס והטרדה מינית. לטענת אסאנג' רודפים אותו מסיבות פוליטיות ובאמריקה הליטינית - שמעו את בקשתו. משרד החוץ של אקוודור הודיע ביום חמישי שעבר שהוא מעניק לאסאנג' מקלט מדיני, אבל הרשויות בבריטניה מיד הודיעו שברגע שיוציא את רגלו משטחה של השגרירות, הם מתכוונים לעצור אותו.

40 שוטרים ועוד כמה עשרות תומכים נאספו סביב בניין הלבנים האדומות הלא הוא שגרירות אקוודור, שהפכה למוקד תשומת הלב בימים האחרונים. אסאנג' שוהה בה כאמור כבר חודשיים ונאומו היום הוא ההתבטאות הראשונה שלו מאז חודש מרס האחרון.