לונדון 2012: הציטוטים הגדולים

בתום המשחקים האולימפיים והפניית המבט קדימה לעבר ריו 2016, נותר רק לסכם את האולימפיאדה הנוכחית עם הציטוטים הגדולים של מיטב המשתתפים והספורטאים. "אני אגדה חיה", אמר האיש המהיר בעולם, יוסיין בולט. ומי הספורטאי שהתבדח ואמר: "אם מלכת אנגליה תגיע למזרן, אני אצמיד את רגליה ואפיל אותה"

האולימפיאדה במילים (AP)

אולימפיאדת לונדון 2012 אמנם הסתיימה, אבל המשפטים הגדולים שנאמרו על ידי משתתפיה ימשיכו ללוות אותנו בעתיד. "אלו היו משחקים שמחים ומלאי תהילה", אמר ג'ק רוג, נשיא הוועד האולימפי בסיכום המשחקים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האצן הג'מייקני יוסיין בולט, שזכה בתואר האיש המהיר בעולם לריצה של 100 ו-200 מטרים בשתי אולימפיאדות ברציפות, טמן ידו בצלחת - וייזכר כמי שאמר "זה מה שבאתי לעשות כאן, עכשיו אני אגדה"

אבל לא כולם הגיעו לעמוד על הפודיום באולימפיאדה הזו. "לא הרגשתי לחץ", טען שחקן הכדור-יד הקרואטי איבאנו באליץ', לאחר ההפסד לנבחרת צרפת בחצי הגמר. "אתה צריך לשחק במדינה שלי, אז תרגיש לחץ מהו, הם (האוהדים) זורקים עליך לבנים", ציין.

אבל הספורטאי שריגש את הבריטים יותר מכולם, הוא האיש שנקרא על ידי תושבי הממלכה המאוחדת מו פארה. "רציתי להשיג מדליה מוזהבת עבור שתי בנותיי, אחת מהן צריכה להיוולד בכל רגע", אמר האצן, ששמו האמיתי הוא מוחמד פאראח, לאחר שניצח במירוצי 5,000 ועשרת אלפים מטרים.

קשה להתרגש גם בשוודית 

עוד ציטוט שייזכר מהתחרויות הנוכחיות, שייך למאמן נבחרת הנשים השוודית בכדורגל, פיה סונדהאג'. "קשה להסביר את זה במילים באנגלית, קשה לי אפילו בשוודית", אמר לאחר שהוביל את קבוצתו לניצחון בגמר, לעיני 80 אלף צופים באיצטדיון וומבלי.

גם העומדת בראש הממלכה הבריטית לא נעדרה מציטוטי הספורטאים. "אני מוכן להתאבק מול כל מי שיתייצב על הקו", אמר המתאבק האמריקני ג'ייסון בורוגס שזכה במדליית זהב ואף הוסיף בהומור: "אם מלכת אנגליה תגיע למזרן, אני אצמיד את רגליה ואפיל אותה".

התמונות המרגשות של אוסקר פיסטוריוס, מי שנקרא "אצן הלהבים", שהשתתף במרוץ השליחים ל-400 מטרים, בלטו בעיתונים ועל גבי מסכים ברחבי העולם. אם זה לא הספיק, פיסטוריוס הוסיף ציטוט משלו להיכל התהילה: "אמא נהגה לומר לנו בכל בוקר - 'קארל, נעל נעליך; אוסקר תרכיב את הפרוטזות'. לכן, גדלתי בלי שום תחושה של נכות. פשוט חשבתי שיש לי נעליים אחרות".

גם דרמות משפחתיות נרשמו באולימפיאדה הנוכחית. "ראיתי על הלוח את המספר 31 וחשבתי שאחי קיבל עונש", אמר ג'ונתן בראונלי אחרי שזכה במדליית ברונזה בטריאתלון ואחיו, אליסטר, זכה בזהב. "אמרתי לעצמי: 'איזה אידיוט אליסטאר, איך הוא קיבל עונש', אחר כך הבטתי ליד שלי והבנתי שאני מספר 31". ג'ונתן הבין רק בתום התחרות שהוא זה שנענש - כיוון שעלה על אופניו מוקדם מידי. 

"ערב טוב לך מר בונד"

לא כל המשפטים שייזכרו מהאולימפיאדה הזו נאמרו על ידי ספורטאים. "ערב טוב לך מר בונד", אמרה המלכה אליזבת' לדניאל קרייג בטקס פתיחת המשחקים, והצליחה להעלות חיוך על פניהם של מיליוני הצופים ברחבי העולם.

"אני רוצה לעורר השראה בדור שלם , ולא ליצור דור שלם; זה מה שקורה לעיתים בכפר האולימפי", אמר ראש עיריית לונדון בוריס ג'ונסון, שהגיע לחלק 150 אלף קונדומים בכפר האולימפי. אחד העובדים שלו, מנהל מערך הלוויות בבירה הבריטית, ג'והן קריב, עבר חודש לא קל בגלל עומסי התנועה בלונדון - "זה היה מייאש - כל עניין התחבורה בעיר. בשלב מסוים דנו באפשרות להעלות ארון מתים על אוטובוס". 

נשיא ארצות הברית בירך במהלך המשחקים על מספר המדליות שהביאו ספורטאי ארצו, אבל הסתכל גם קדימה אל התחרות האישית שלו. "זה לא עומד להיות מירוץ כמו זה של יוסיין בולט, יש לנו עוד 40 מטרים ונתחיל לרוץ ברצינות רק עשרה מטרים לפני קו הסיום", אמר אובמה אמש, לקראת הבחירות לבית הלבן בנובמבר.

"גופה של אישה הוא יצירת פאר"  

למשחקים האולימפיים היה גם צד נשי. "גופה של האישה הוא יצירת פאר, כולם אוהבים לראות את הגוף הנשי, במיוחד תוך כדי פעילות ספורט", אמרה נטלי קוק, מחזיקת מדליית ארד מסידני אוסטרליה, שהגנה על ההחלטה להלביש את הנשים בכדורעף חופים - בביקיני.

ולסיום, יצא גם מסר של שלום. "אני מקווה שהמדליה הזו תעודד את הילדים בבית להניח את הרובים והסכינים וללבוש את בגדי האימון במקום", אמר אריק ברונדו מגואטמלה , שזכה במירוץ ההליכה ל-20 קילומטרים.