אולימפיאדת לונדון 2012 - אז מה היה לנו?

לא להאמין שזה כבר נגמר: תם טקס הסיום של המשחקים האולימפיים בלונדון, וזה הזמן לסיכומים: השיאים המדהימים של בולט, והאצניות מארה"ב, ההיסטוריה של פלפס – וגם, בעיקר אכזבה ישראלית לצד גאווה קטנה. ומה נשאר? רק לספור את הימים עד למשחקים בריו דה-ז'נרו עוד 4 שנים

ככה הכל התחיל. טקס הפתיחה (רויטרס)

אולימפיאדת לונדון 2012 ננעלה הלילה באופן רשמי עם העברתו של הדגל האולימפי לידיו של ראש עיריית ריו דה-ז'נרו, שתארח את המשחקים ב-2016. הלפיד האולימפי כבה בתום טקס ססגוני שנמשך שלוש שעות וכלל מופעים של מיטב האומנים הבריטים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הקהל הנלהב זכה במחוות ללהקת קווין, ג'ון לנון ודיוויד בואי, כמו גם להופעות חיות של ג'ורג' מייקל והפט שופ בויז, הופעת איחוד מצופה של להקת הספייס גירלז וגם קצת קומדיה - אריק איידל, מכוכבי מונטי פייטון, ביצע מול 80 אלף הצופים את השיר Always look at the bright side of life כשהוא מלווה בנזירות על רולר-בליידס.

וכאן מגיע הזמן שלנו לסיכומים: במשך 16 ימים ראינו שיאי עולם מנופצים, ספורטאים דוחקים את גופם אל הבלתי אפשרי, משחקים צמודים ותחרויות עוצרות נשימה אבל גם - פציעות, אכזבות ולא מעט בכי - משני הצדדים.

בלאט זוכה בארד עם רוסיה

אקורד הסיום היה במשחק צמוד ומותח, בו ניצחה נבחרת הכדורסל האמריקנית "הדרים טים" את ספרד 100:107. טורניר נוסף ניהלו הפרשנים שניסו להשוות לכל אורך הדרך בין נבחרת החלומות המקורית מ-1992 של מג'יק ג'ונסון, לארי בירד ומייקל ג'ורדן לבין זו הנוכחית של לברון ג'יימס וקובי בראיינט.

מהכדורסל הגיעה לישראלים חצי נחמה - דיוויד בלאט ונבחרת רוסיה זכו בארד, ובלאט הפך לישראלי היחיד שהצליח לזכות במדליה. רוסיה סיימה את הטורניר אחרי תחרות מצוינת וניצחון מותח על נבחרת ארגנטינה 81:77. ורק לחשוב שבלאט לא הורשה לאמן את נבחרת ישראל משום שחסרה לו תעודת מאמן...

בולט נשאר האיש המהיר בעולם

אם למישהו היה ספק לגבי זהותו של האדם המהיר בעולם - לא רק שבולט שמר, לראשונה בהיסטוריה, על מדליית הזהב שלו מבייג'ין בריצות ל-100 ו-200 מטרים, הוא גם השתיק כמה מהמבקרים שהספידו את הקריירה שלו ואמרו כי בלייק, הצעיר המוכשר שמגיע יחד עם בולט מג'מייקה, הוא היורש הטבעי של בולט שכבר עבר זמנו. בולט נתן את הפיניש שהביא שיא עולם לג'מייקה - בריצת השליחים 4X100.

עוד באתלטיקה, האמריקניות מדיסון, נייט, פליקס וג'טר ניפצו שיא של 32 שנה כששברו את השיא שקבעו הספורטאיות ממזרח גרמניה ב-1980. אוסקר פיסטוריוס, האצן קטוע הרגליים שנקרא גם "בלייד ראנר" עשה היסטוריה כשעלה לגמר ריצת 400 מטרים ולגמר השליחים 4X400 עם נבחרת דרום אפריקה.

אכזבות ישראליות בשפע

על האכזבה הישראלית לא צריך להכביר מלים. אריק זאבי בהופעת הסיום שלו ירד מובס מהמזרון אחרי 43 שניות בלבד והביא סוף חמוץ משהו לקריירה ארוכה ומפוארת. המתעמלת ולריה מקסיוטה לא תשכח הרבה זמן את הופעתה בלונדון. מקסיוטה שהתמודדה במוקדמות הקרב רב, הציגה שורה של נפילות מביכות מסוס הקפיצות, המקבילים המדורגים והקורה וסיימה במקום ה-59 מתוך 60.

אלכס שטילוב רשם הופעה מכובדת בסך הכול, אך אכזב כשהגיע למקום השישי וזאת בזמן שהוא נסע כאחת התקוות הבטוחות למדלייה. עוד תקווה למדליה התנפצה ללי קורזיץ, ששמרה על המקום השני עד שיוט המדליות - בו הדרדרה למקום השישי.

כבוד הביא השחיין יעקב טומרקין עם ההישג הגדול ביותר של הספורט הישראלי - מקום שביעי בגמר אולימפי. עוד רגע של נחת הביאו הטניסאים רם וארליך שהדיחו את הזוג השוויצרי המדורג ראשון בעולם פדרר ואוורינקה. עוד כבוד הגיע מהמתעמלות האומנותיות שהעפילו לגמר בפעם הראשונה, ואיתן נטע ריבקין שהעפילה לגמר אותו סיימה במקום השישי - הישג שיא לענף.

פלפס והמדלייה ה-22

מי שעשה היסטוריה כבר בבייג'ין הוא מייקל פלפס, שלא הוריד הילוך בלונדון: אחרי חמש מדליות שהוסיף לאוסף בלונדון, האולימפיאדה השלישית ברציפות של השחיין, הוא ניפץ עוד שיא כשהפך לספורטאי המעוטר ביותר בתולדות המשחקים האולימפיים, עם מספר מדהים של 22 מדליות (להשוואה, למדינת ישראל כולה יש שבע מדליות).

שיאנית המדליות במשחקים היא ארה"ב, עם 104 מדליות. הסינים שאירחו את האולימפיאדה הקודמת ודורגו בראש טבלת המדליות חזרו בלונדון למקום השני עם 87 מדליות. אל המקום השלישי הגיעה המארחת בריטניה עם 64 מדליות.