החל תהליך החלפת ה"אייר פורס 1"

משרד ההגנה האמריקני החל אתמול בתוכנית להחלפת המטוסים והמסוקים שמשמשים את נשיא ארה"ב במסעותיו, כך מדווחת סוכנות "בלומברג". עם זאת, המטוסים ללא ייכנסו לשירות לפני 2023

ה"אייר פורס" 1. יוחלף (חדשות 2)

נשיא ארצות הברית שייבחר בשנת 2020 לתפקיד עומד לקבל מטוסים חדשים. הפנטגון התחיל אתמול בניסוח תוכנית לרכישת מטוסים חדשים שישמשו את נשיא המעצמה הגדולה ביותר בתבל במסעות שלו. על פי הדיווח שמתפרסם בסוכנות הידיעות "בלומברג", תת מזכיר ההגנה האמריקאי פרנק קינדל הורה לחיל האוויר להקים חטיבה חדשה שתפקידה יהיה לעבוד על תוכנית להחלפת מטוסי ה"אייר פורס 1", כמו גם המסוקים שמשמשים את הנשיא לטיסותיו הקצרות שכינויים הוא "מארין 1".

על פי גורם במשרד ההגנה האמריקני, שהעדיף להישאר בעילום שם, השלב הראשון של התוכנית יתרכז במחקר והערכה לגבי הדרישות של ביצועי המטוסים החדשים. תוצאות המחקר והדרישות של המטוסים החדשים יועברו לאחר מכן לבחינה אצל המטות המשולבים של צבא ארצות הברית.

יטוס במסוק כבר ב-2020

משרד ההגנה האמריקני הקצה 757 מיליון דולר לשלב הראשון של החלפת המטוסים עד שנת 2017, ו-1.81 מיליארד דולר עבור השלב הראשון של החלפת המסוקים. גורם בפנטגון אמר שרוב הכספים לפרויקט ימומנו מהכספים של השנה הפיסקאלית 2015 ואילך.

מטוס ה"אייר פורס 1" החדש ייכנס לשירות לכל המוקדם רק בשנת 2023, ובכך יחליף את הצי הקיים היום שנכנס לשירות בשנת 1990. לעומת זאת, הנשיא יכול ליהנות מהמסוק החדש שלו כבר בשנת 2020, כך לפי לוחות הזמנים הרשמיים של הפנטגון.

ה"אייר פורס 1" נחשב למטוס הכי מפורסם בעולם והופיע במספר לא מועט של סרטים כולל סרט שנשא את שמו בכיכובו של האריסון פורד. למטוס יש יכולת לתדלק באוויר, מה שלמעשה מאפשר לו לשהות באוויר לזמן בלתי מוגבל. המכשירים האלקטרונים במטוס יכולים לעמוד בפני פגיעה אלקטרו-מגנטית. המטוס גם מצויד באמצעי תקשורת מאובטחים ביותר - מה שמאפשר לו להפוך למרכז פיקוד אווירי במקרה של מתקפת טילים על ארצות הברית. כמו כן מצויד המטוס בקליניקה שבעת הצורך הופכת לחדר ניתוח.