"אירן אינה על סף פצצה גרעינית"

בכירים בארה"ב הגיבו הלילה על הפרסומים בישראל, לפיהם הנשיא אובמה קיבל לידיו הערכת מודיעין מחמירה בנוגע לתוכנית הגרעין האירנית. דובר המועצה לביטחון לאומי בארה"ב סירב להתייחס ישירות לדוח אך אמר: "הערכתנו נותרה שאירן לא עומדת על סף השגת נשק גרעיני"

מתקרבים לגרעין או לא? אחמדינג'אד (רויטרס)

ארה"ב איתנה בדעתה כי אירן לא עומדת על סף הרכבת פצצה גרעינית, חרף הפרסומים אתמול, לפיהם נשיא ארה"ב אובמה קיבל לידיו דוח מודיעין בנוגע לתוכנית הגרעין שעודכן לחומרה. דובר המועצה לביטחון לאומי בארה"ב הדגיש הלילה כי הערכת המודיעין האמריקנית לא השתנתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנו מאמינים כי עדיין יש זמן ומקום לפעול בדרכים דיפלומטיות, בגיבוי הקהילה הבינלאומית שממשיכה ללחוץ על המשטר בטהרן", אמר הדובר טומי ויטור. "הערכתנו נותרה שאירן לא עומדת על סף השגת נשק גרעיני", הוסיף. אתמול אישר שר הביטחון ברק את הפרסום בעיתון "הארץ", לפיו דוח הערכת המודיעין הלאומית שקיבל לידיו הנשיא אובמה זהה כמעט להערכות של המודיעין הישראלי.

"ככל שידוע לנו, הדו"ח מקרב מאוד את ההערכה האמריקאית אל ההערכה שלנו והופך את הנושא האיראני לעוד קצת יותר דחוף ועוד קצת פחות ברור", אמר ברק בריאיון לקול ישראל. דובר הבית הלבן ג'יי קרני סירב הלילה להתייחס לדבריו של ברק והדגיש כי "אינני מגיב בנושאי מודיעין או על דוחות מודיעין שהנשיא קיבל או לא קיבל לידיו".

עם זאת הוסיף קרני כי "הנשיא אובמה נותר מחויב למנוע מאירן נשק גרעיני. אנו מובילים מערכה בינלאומית של עיצומים על אירן. אפילו נשיא אירן טוען כי הסנקציות על ארצו הן החמורות ביותר שהוטלו אי פעם על מדינה כלשהי". קרני הוסיף כי "אנו מאמינים שקיים עדיין חלון הזדמנויות לשכנע את אירן לסגת מתוכנית הגרעין בעזרת הסנקציות".

ע"פ הפרסום, הרקע להערכת המצב החדשה שהוגשה לנשיא אובמה היא החשש האמריקני מפני תקיפה ישראלית לא מתואמת על מתקני הגרעין של אירן. דוח הערכת המודיעין הלאומית נחשב למסמך המודיעין החשוב ביותר שמוגש לנשיא. בניגוד לדוח הקודם שהוגש בשנת 2007, בארה"ב החליטו לשמור את עצם הגשת הדוח ואת תוכנו בחשאיות.