הסודות האפלים של ניו זילנד נחשפים: הפושעים הנאצים שחיו שם ולא נשפטו

הסרט התיעודי "צייד הנאצים" שישודר מחר בניו זילנד מעורר סערה ומאיים להפר את השקט במדינה השלווה. במרכז הסרט תיעוד חקירתו של יונאס פוקאס, פושע מלחמה ליטאי, שתיאר באכזריות את זעקותיהם של היהודים תוך שהוא צוחק לעיני חוקריו ההמומים. פוקאס, כמו פושעי מלחמה נוספים שנמלטו למדינה, לא הועמד לדין מעולם

תיעוד הזוועות בליטא נחשף שנים אחרי (AP)

סרט תיעודי חשד שיוקרן מחר בניו זילנד בשם "צייד הנאצים" מאיים לחשוף את הצדדים האפלים של המדינה השקטה שנמנעה במשך שנים להעמיד לדין עשרות פושעי מלחמה נאצים שברחו לשטחה. במרכז הסרט עומדת דמותו של יונאס פוקאס, קשיש ליטאי שתועד בחקירת המשטרה כשהוא מתאר בצורה אכזרית כיצד היה עד (לדבריו, עד שמיעה ולא עד ראייה) לרצח עשרות יהודים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

וויין סטרינגר, חוקר במשטרת ניו זילנד, קיים את החקירה המצמררת עם פוקאס, אז בן 78, בשנת 1992. מכון ויזנטל שפועל במטרה לאתר את פושעי המלחמה ברחבי העולם סיפק לכוחות הביטחון הניו זילנדים שמות של 47 אזרחי המדינה שנחקרו בחשד לביצוע פשעי מלחמה בזמן מלחמת העולם השנייה.

על פי החשד, פוקאס שירת במשטרה הליטאית בשנות ה-40. הוא היה חלק מיחידת מוות שעברה מכפר לכפר במטרה לאתר ולרצוח תושבים יהודים. במהלך הריאיון שצפוי להיות משודר גם בטלוויזיה המקומית מתאר פוקאס את זעקותיהם של היהודים תוך שהוא צוחק באכזריות.

למרות התיאור המצמרר, פוקאס דחה את הטענות שלקח חלק פעיל בהרג. לדבריו הוא רק "שמע את האנשים בזמן שמתו". הקשיש הליטאי מת בשנת 1994 בגיל 80, הוא מעולם לא עמד לדין על מעשיו.

חוקר המשטרה לא הצליח להתנער מדבריו של החשוד בפשעים גם שנים לאחר החקירות שערך עמו: "נעשתי מעורב רגשית במקרה הזה יותר מכל חקירה אחרת אותה ניהלתי בתקופת שירותי במשטרה". סטרינגר ציין כי למיטב ידיעתו פושעי מלחמה נאצים נוספים נמלטו למדינה לאחר המלחמה וחיו ללא הפרעה את חייהם עד מותם.