"נחקור בתנאי שלא ייעשה שימוש פוליטי"

יגיעו לחקר האמת? מכון מחקר שווייצרי - שמצא שרידי חומר רדיואקטיבי מסוג פולוניום על בגדיו של יו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת - התנה את המשך החקירה בכך שלא ייעשה שימוש פוליטי בממצאים. בכירים ברשות הפלסטינית קוראים למדענים מהמכון להגיע לרמאללה בהקדם, על מנת שיהיה אפשר לבדוק את הגופה

גופתו תוצא מהקבר? ערפאת בימיו האחרונים (חדשות 2)

מותו המסתורי של יו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת ממשיך לעורר סערה בקרב הפלסטינים, שמונה שנים לאחר שהלך לעולמו בפריז. הלילה הודיע מכון מחקר בשווייץ כי הוא מוכן לסייע בחקירת המוות, אך התנה את הסכמתו בכך שלא ייעשה שימוש פוליטי בממצאיו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתחילת חודש יולי פרסמה רשת אל-ג'זירה תחקיר שקבע כי רעל רדיואקטיבי - פולוניום - נמצא בכמויות גדולות על הבגדים שלבש ערפאת טרם מותו והוא שגרם למותו. הרשות הפלסטינית הקימה ועדת חקירה מיוחדת לבדיקת נסיבות המוות, וזו ביקשה מהמכון הרדיו-פיסי בשווייץ - שם נערכו הבדיקות לאיתור שרידי הפולוניום - לשלוח מדענים לרמאללה במטרה לקדם את פעולות החקירה.

"נציגי הרשות הזמינו אותנו לרמאללה ואנחנו בודקים כעת את התגובה ההולמת ביותר לבקשה", מסר דובר של המכון השווייצי לסוכנות הידיעות רויטרס. "דאגתנו העיקרית היא להבטיח שכל מעורבות שעשויה להיות לנו בתהליך החקירה תהיה עצמאית, אמינה ושקופה", הוסיף.

"מדוע משמידים תיק רפואי?"

טאופיק טיראווי, העומד בראש ועדת החקירה הפלסטינית אמר לכתבים בשוויץ כי המכון ביקש ערבויות טרם הגעת אנשים מטעמו לרמאללה, אך לא פירט בנוגע למהות הערבויות. "ביקשנו מאנשי המכון להגיע הנה מוקדם ככל האפשר", אמר. "נעניק להם את הסמכות לבצע כל פעולת חקירה שתידרש", הוסיף ברמזו להוצאת גופת ערפאת מקברה.

תחקיר מותו של ערפאת ששודר באל ג'זירה עורר זעם רב ברשות הפלסטינית. המחזיק בתיק המו"מ סאיב עריקאת קרא בעקבות הממצאים להקים ועדת חקירה בינלאומית ואף דרש התערבות של הקהילה הבינלאומית בפתיחתו מחדש של תיק ערפאת.

בשבוע שעבר הגישה אלמנתו של ערפאת סוהא תביעה אזרחית לבית המשפט בצרפת, בדרישה לחקור את הממצאים לפיהם בבגדיו של ערפאת נמצאו שרידים בכמות גבוהה של החומר הגרעיני פולוניום. בריאיון שהתפרסם בעיתון הצרפתי "לה-פיגארו", העלתה אלמנתו של יו"ר הרשות תמיהות לגבי התנהלות הגורמים בפרשת מותו של בעלה. "זה התמיה אותי מדוע משמידים חלק מתיק רפואי כשניתן להגיש תביעה במשך עשר שנים".