אלמנת מינכן לחברי הוועד האולימפי: "התביישו לכם, נטשתם את זכר הספורטאים"

אנקי שפיצר, אלמנתו של הספורטאי אנדריי שפיצר שנרצח באירוע הטרור באולימפיאדת מינכן הפנתה אצבע מאשימה לעבר חברי הוועד האולימפי הבינ"ל והעומד בראשו במהלך טקס ההנצחה לקרבנות הטבח שהתקיים אמש בלונדון. "התביישו לכם" קראה שפיצר, "נטשתם את זכר הספורטאים בגלל שהם יהודים וישראלים"

לאחר שכשלו הניסיונות לשכנע את הוועד האולימפי הבינלאומי לקיים דקת דומייה לזכר י"א הספורטאים שנרצחו בטבח באולימפיאדת מינכן בטקס פתיחת המשחקים האולימפיים, תקפה אנקי שפיצר, אלמנתו של אנדריי ז"ל, את הוועד על ההחלטה במהלך טקס ההנצחה שהתקיים אמש בלונדון. "התביישו לכם", הטיחה שפיצר בפני חברי הוועד, "הזנחתם את זכרם של 11 הספורטאים והפלתם אותם רק משום שהם יהודים וישראליים".

קריאותיה של שפיצר, התווספו לסדרת ארוכה של ההאשמות כלפי הוועד האולימפי שסירב ליוזמה להנצחת הספורטאים במהלך טקס הפתיחה. ליוזמה הצטרפו גם נשיא ארצות הברית ברק אובמה, מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון ואישים נוספים ממדינות כמו אוסטרליה, גרמניה ועוד. עם זאת, הועד נכנע ככל הנראה ללחצים שהופעלו מטעם גורמים פרו פלסטינים וסירב לקיום דקת הדומייה לזכר הספורטאים.

לאור הבעת התמיכה ביוזמה מצדם של גורמים רבים, טענה שפיצר במהלך טקס ההנצחה כי החלטת הוועד "תמוהה" לנוכח התמיכה לה זכתה יוזמת ההנצחה והוסיפה כי "הוועד האולימפי מונע על ידי כסף, כוח ופוליטיקה, וכי הוא שכח שהוא אמור לקדם ערכים כמו שלום ואחווה".

לבנת: "הרוח האולימפית נועדה לקדש את חיי האדם"

את הדברים אמרה שפיצר ישירות אל אוזניהם של נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי ובכירים נוספים שנכחו בטקס הנצחה מיוחד שהתקיים אמש בלונדון, יחד עם ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, שר החוץ של גרמניה גידו וסרוולה ושרת התרבות והספורט מישראל לימור לבנת.  

במהלך הטקס ציינה השרה לבנת, שעמדה בעצמה דקת דומיה בטקס הפתיחה באצטדיון האולימפי, כי "הרוח האולימפית נועדה לקדש את חיי האדם. הטרור נועד לקדש את המוות. שתיקה אל מול הרוע מעניקה ניצחון לרוע. הימנעות משתיקה למען קורבנות הרשע - מעניקה ניצחון מוסרי לרשע".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק