טקס לנרצחי מינכן נערך בלונדון

נשיא הוועד האולימפי, שהתנגד לדקת דומייה לזכר 11 הספורטאים הישראלים בטקס הפתיחה, השתתף בטקס שהתקיים בשיתוף שגרירות ישראל בלונדון. ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון דיבר על החשיבות בזכרם של הנרצחים: "עלינו לעצור ולזכור את הספורטאים שנרצחו, זה היה פשע נגד העם היהודי ונגד האנושות", אמר

דקת דומייה לזכר הספורטאים הישראלים שנרצחו במינכן לא היתה בטקס הפתיחה של האולימפיאדה, במקום זאת מתקיים הערב טקס נפרד שמארגנת ישראל - אותו העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

הטקס לזכרם של 11 הספורטאים הישראלים שנרצחו במהלך המשחקים האולימפיים בשנת 1972, נערך בשיתוף שגרירות ישראל בלונדון והוועד האולימפי, והשתתף בו ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון. "עלינו לעצור ולזכור את הספורטאים שנרצחו, זה היה פשע נגד העם היהודי ונגד האנושות", אמר.

בהמשך דבריו, הבטיח קמרון שבריטניה תסייע קמרון אמר בינתיים בריטניה תסייע באיתור האחראים לפיגוע שבו נהרגו התיירים הישראלים ונהג האוטובוס בבורגס בחודש שעבר. "נעשה כל שביכולתנו לסייע וללכוד את האחראים לפיגוע הזה", אמר.

גם נשיא הוועד האולימפי הבין-לאומי, ז'אק רוג - שהתנגד לקיום דקת דומייה לזכרם בטקס הפתיחה נאם בטקס. "איזכור האירוע הטרגי אינו מתאים לאווירת טקס הפתיחה", אמר אז.

את הטקס הנחה השחקן הישראלי חיים טופול. על הבמה ישבו במהלך הטקס חברי המשלחת הישראלית והוצבו עליה 11 נרות לזכר הנרצחים, שהודלקו בסיום בטקס. הזמר דוד דאור ביצע את השיר "שיר למעלות". באירוע נשאו דברים גם אילנה רומנו, אלמנו של הספורטאי יוסך רומנו ז"ל ושרת התרבות והספורט לימור לבנת.

בספטמבר 1972, במהלך האולימפיאדה ה-20 שהתקיימה בגרמניה, נרצחו 11 ספורטאים, מאמנים ושופטים, חברי המשלחת האולימפית הישראלית, על ידי מחבלים פלסטינים מארגון "ספטמבר השחור". שניים מהחללים נרצחו בתוך מגורי המשלחת הישראלית בכפר האולימפי תוך כדי השתלטות המחבלים על חברי המשלחת, ותשעה האחרים הוחזקו כבני ערובה במשך כ-19 שעות ונרצחו במהלך ניסיון חילוץ כושל של כוחות משטרת בוואריה בשדה התעופה הסמוך לעיר. במבצע נהרג גם שוטר גרמני וחמישה מתוך שמונת המחבלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת