ג'מייקה חוגגת: עצמאות ומדליות

באי הקריבי מציינים יובל של עצמאות מהשלטון הבריטי וחוגגים את הזכייה בתארים היוקרתיים בעולם הספורט. האיש המהיר בעולם, השני הכי מהיר והאישה המהירה בעולם - כולם מגיעים מהמדינה שבדרך כלל עסוקה ברצח ובאלימות

ג'מייקה באופוריה: יוסיין בולט ויוהן בלייק זכו במקומות הראשון והשני בריצה היוקרתית ל-100 מטרים באולימפיאדה ונתנו את אות הפתיחה לחגיגות השמחה - מלונדון ועד האי הקריבי. גם האישה הכי מהירה בעולם, שלי אן פרייזר פרייס מגיעה מג'מייקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בולט, בלייק ופרייזר פרייס הם השמות החמים ביותר היום בעולם האתלטיקה, והשיגו את התארים המרשימים בתזמון מופלא עבור ג'מייקה. המדינה שנאבקת עם אלימות, פשע, חוסר יציבות פוליטית ואבטלה מציינת 50 שנות עצמאות מהשלטון הקולוניאלי הבריטי. הדגל שעלה אמש לראש התורן בבירה הבריטית וההמנון שנשמע בכל רחבי העולם ישמש, מקווים בג'מייקה, דוגמא עבור הצעירים במדינה.

"יש לנו עדיין הרבה מאוד אתגרים, אבל ההישג מראה את הנחישות של העם הג'מייקני ושאנו יכולים לעשות כל מה שעולה בראשנו", אמר שר התיירות של ג'מייקה וויקהם מקניל לסוכנות רויטרס.

"אנחנו על המפה"

"אנחנו אומה קטנה והאולימפיאדה הציבה אותנו על המפה העולמית", הוסיף השר הנרגש. "זה מאוד משפר את מצב הרוח כאן ולא יכול היה להגיע בימים טובים יותר".

ג'מייקה היא אחת המדינות האלימות בעולם. חלק גדול מהמדינה לא מנוהל על ידי הממשל, אלא על ידי ראשי כנופיות, שעושים את הונם מסחר בסמים. ראש הממשלה פורטיה סימפסון מילר, שנבחרה השנה, היא האישה הראשונה שמנהיגה את ג'מייקה מאז השתחררה ממלכותה של אליזבת' והפכה לרפובליקה.

"מי ניצח במרוץ?", שאג הדי ג'יי לקהל של עשרות האלפים שיצאו לחגוג את הניצחון ברחובות הבירה קינגסטון. "מי ניצח את המרוץ?", הוא שאל בקולי קולות וההמון ענה לו "בולט, בולט, בולט".

מיד אחר כך הרמקולים ניגנו את שיריו של האגדה הג'מייקנית - בוב מארלי ובהם "אהבה אחת". לאיש לא היה ספק באותו רגע מי האדם האהוב ביותר היום בג'מייקה, האיש שרץ אמש 100 מטר ב-9.63 שניות והפך שוב לאלוף אולימפי.