הירושימה מציינת 67 שנים לפצצה האטומית

ברחבי יפן התקיימו טקסי זיכרון במלאת 67 שנה להפצצה הגרעינית שהחריבה את הירושימה וגרמה למותם של 140 אלף בני אדם. השנה, הגיע לראשונה לטקס גם קרוב משפחתו של הנשיא האמריקני הארי טרומן, שהורה להטיל את פצצת האטום

ניצולים, קרובי משפחה, בכירים בממשל היפני, נציגים דיפלומטים ולראשונה - גם בן משפחתו של נשיא ארצות הברית לשעבר הארי טרומן - השתתפו היום בטקס הזיכרון השנתי שנערך בפארק השלום בהירושימה לציון 67 שנים להטלת פצצת האטום על העיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ב-6 לאוגוסט 1945 הטיל מפציץ B-29 אמריקני בשם "אנולה גיי" את פצצת האטום הראשונה בהיסטוריה, שהפכה את הירושימה לעיי חורבות. לפחות 140 אלף בני אדם נהרגו בהפצצה, שהביאה לסוף מלחמת העולם השנייה.

הפצצה נפלה על העיר ב-8:15 שעון יפן, והיום ציינו את הדקה הזו בצלצול פעמון ענק בפארק השלום, ומיד אחר כך בדקת דומיה. "ביום הזה, בעיר הזו אני רוצה להגיד שוב - לעולם לא צריכה להיות עוד הפצצה גרעינית, לעולם לא", אמרה נציגת האו"ם בטקס אנג'לה קיין. "לנשק שכזה אין מקום בעולם שלנו".

נכדו של טרומן הגיע לחלוק כבוד

בין 50 אלף המשתתפים בטקס היה גם דניאל טרומן , נכדו של הנשיא האמריקני שהחליט להטיל את הפצצה על הירושימה, וכעבור שלושה ימים גם על נגסאקי .

הטקס בפארק השלום, הוא לא הטקס היחיד שנערך ביפן. במרחק של כמה מאות מטרים משם צעדו, כבכל שנה, כמה עשרות מפגינים בדרישה לפרק את כל פצצות הגרעין ברחבי העולם, אבל השנה נוספו לצעדה הזו עוד 700 מפגינים, שדרשו להפסיק מיד את פעולת הכורים הגרעיניים במדינה בעקבות האסון בפוקושימה לפני שנה וחצי.