כך הפכה צרפת למדינה הכי אנטישמית באירופה

בעוד שהאלימות כלפי שאר המיעוטים בצרפת צנחה, התקיפות נגד יהודים במגמת זינוק. ממעשי שוד ואונס דרך השחתת חנויות ועד תקיפות אלימות ורצחניות - היהודים בצרפת חשים בסכנה מוחשית וגוברת

האלימות נגד יהודי צרפת גואה: השנה החולפת התאפיינה בעלייה חדה של למעלה מ-40% במספר האירועים האנטישמיים ברחבי העולם - כך עולה מדוח מכון קנטור לחקר האנטישמיות שפורסם אתמול (רביעי). מאות מעשי תקיפה אלימים תועדו, מוונדליזם של מצבות ועד הפיגוע ב"היפר כשר" בפריס, וחלקם כבשו את הכותרות הראשיות ואף גררו דיונים ועצרות בינלאומיות. בעוד שבמזרח אירופה מספר האירועים האנטישמיים ירד, בצרפת הפעולות האלימות נגד יהודים שוברות שיאים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

161 אירועים אנטישמיים נרשמו בשנה האחרונה לעומת 141 ב-2013. 51% מפשעי השנאה נגד מיעוטים במדינה מופנים נגד היהודים - שמהווים פחות מאחוז מ-66 מיליון אזרחי המדינה. בצרפת יש 300 בתי כנסת פעילים, והיא ביתם של קצת פחות מחצי מיליון יהודים, שמחציתם חיים בפריז. עוד עולה מהדוח כי במזרח אירופה מספר האירועים האנטישמיים ירד, אך בצרפת האלימות נגד יהודים רק מתגברת.

לאור הנתונים המדאיגים, חבר הפרלמנט הצרפתי-יהודי מאיר חביב אמר לחדשות 2: "היום, אנו מבינים יותר מאי פעם את תחושותיהם של יהודי אירופה בכלל ויהודי צרפת בפרט ערב מלחמת העולם השנייה. מגיל קטן ילדים יודעים שאסור להם להראות שהם יהודים".

חביב מזהה קשר בין עליית האסלאם הקיצוני לריבוי האירועים האנטישמיים, כפי שנטען גם בדוח מכון קנטור. "האיסלאם הקיצוני הרים את דגל השנאה של הנאציזם קודם כל נגד יהודים אך גם נגד העולם החופשי כולו", טען חבר הפרלמנט. "אנשים נרצחו והותקפו, נשים נאנסו, קברים חוללו וקריאות 'יהודי מסריח' הפכו לדבר שגרתי".

רגע הפריצה להיפר-כשר (francetv)

חנויות בפריז הוצתו: "ליהודים יש כסף"

ארגון CRIF, ארגון הגג של הגופים היהודיים בצרפת, טוען שהעלייה של כ-30% באירועים הגזענים במדינה נגרמת רק בגלל עליית האנטישמיות. מספר האירועים האלימים והאיומים כלפי תושבי צרפת השחורים או המוסלמים דווקא ירד בשנה האחרונה ב5%, בעוד האלימות נגד היהודים משתוללת.

לא רק מספר האירועים האנטישמיים בצרפת מדאיג, אלא גם טבעם של האירועים מוכיח שהמצב מתדרדר. זינוק נרשם במספר האיומים והמעשים הוונדליסטיים, וכך גם בתקיפות הפיזיות של יהודים (108 בשנה האחרונה). מספר האירועים הגבוה ביותר היה בזמן מבצע "צוק איתן" שהלהיט את הרוחות. באחד המקרים בחודש יולי מאות פעילים פרו-פלסטינים תקפו משתתפים בעצרת למען ישראל בבית כנסת וחמישה יהודים נפצעו.

באירוע נוסף ביולי מספר חנויות של יהודים נשרפו בפריז לאחר שעצרות פרו-פלסטיניות ואירוע של הליגה להגנה נבלמו על ידי הממשלה. בחודש דצמבר שלושה גברים ממערב וצפון אפריקה פרצו לבית משפחה יהודית בעיר קרטייה, גנבו רכוש וכסף ואנסו את בת זוגו של אחד מבני המשפחה. אחרי שנעצרו אמרו החשודים כי תכננו לפרוץ לבית הזה כי "ליהודים יש כסף".

זירת פיגוע ירי בצרפת, השנה (רויטרס)

"השנאה הרצחנית של האסלאם מתפתחת בצרפת"

גם למתקפת הטרור במוזיאון היהודי בבלגיה בחודש מאי יש קשר צרפתי: המחבל שירה והרג שני ישראלים היה אזרח צרפתי בשם מאהדי נמוש, שנעצר לאחר מספר ימים של מרדף במרסיי, שם ככל הנראה תכנן מתקפה נוספת נגד יהודים.

חביב סבור שהאשם המרכזי בהדרדרות לא נמצא בממשל אלא באופי ארגוני האסלאם: "השנאה הרצחנית של האסלאם הקיצוני מתפתחת בעולם וגם לצערנו ברחוב הצרפתי. צריכים לפקוח את העניים ולהבין שאירן שמכריזה פומבית על רצונה להשמיד את מדינת ישראל, ארגונים כמו דאע"ש ואנשים שמזדהים איתה הם היורשים הישירים של היטלר והנאציזם". 

מאיר חביב, ארכיון (פלאש 90 הדס פארוש)

בחודש ינואר השנה, לאחר הפיגוע ב"היפר כשר" בו נרצחו ארבעה יהודים, התייחס ראש הממשלה הצרפתי מנואל וואלס לאלימות נגד יהודים והתחייב לפעול כנגדה: "אני אומר לעולם ולאחינו היהודים - לא נקבל זאת עוד. לא גינינו מספיק את האנטישמיות הזו, שלא מתקבלת על הדעת".

"תקיפת יהודים היא כמו תקיפה של צרפת כולה ושל המוסר האנושי והאוניברסלי", הוסיף וואלס לקול תשואות חברי הפרלמנט. וואלס הבטיח "אמצעים יוצאי דופן ותגובה בלתי מתפשרת" נגד הטרור, והצהיר: "אסור לנו לבזבז עוד זמן".