"אסד לא יהסס להשתמש בנשק כימי"

העצרת הכללית של האו"ם אישרה הלילה ברוב מוחץ הצעת החלטה המגנה את המשטר בסוריה על המשך הדיכוי האלים במדינה. במהלך הדיון בעצרת הזהיר שגריר ישראל לאו"ם רון פרושאור כי אסד לא יהסס לעשות שימוש בנשק כימי נגד בני עמו והוסיף: "עליכם להעביר מסר חד משמעי - העברת נשק כימי לחיזבאללה היא קו אדום"

שגריר ישראל באו"ם רון פרושאור (שחר עזרן)

שגריר ישראל באו"ם רון פרושאור תקף הלילה בחריפות את המשטר הסורי והזהיר את הקהילה הבינלאומית: אסד לא יהסס לעשות שימוש בנשק כימי. הלילה אישרה העצרת הכללית של האו"ם ברוב מוחץ החלטה המגנה את המשטר הסורי.

"אל תשלו את עצמכם - מנהיג הטובח באכזריות בילדים היום, לא יהסס להפעיל נגדם נשק כימי מחר", אמר פרושאור, שהתייחס גם לחשש הישראלי מפני זליגה של נשק כימי לארגוני טרור: "עליכם להעביר מסר חד משמעי לאסד - העברת נשק כימי לחיזבאללה או לארגוני טרור אחרים היא קו אדום שאסור לו לחצות".

פרושאור אמר את הדברים במהלך דיון מיוחד של העצרת הכללית של האו"ם, שבו הצביעו המדינות החברות על הצעת החלטה סעודית המגנה את הדיכוי האלים של ההפגנות בסוריה ואף מביעה חשש מפני האפשרות שאסד יעשה שימוש בנשק כימי. 133 מדינות תמכו בהחלטה, לעומת 12 מדינות שהתנגדו לה - בהן סין, רוסיה, קוריאה הצפונית ואירן. 31 מדינות, בהן לבנון, נמנעו.

"ישראל מציעה סיוע הומניטרי עם הסורי"

בנאומו בעצרת פנה פרושאור בצעד חריג ישירות אל השגריר הסורי בשאר ג'עפרי: "אתה מנצל בעקביות את במת האו"ם להפצת שקרים ומטייח את המציאות. אתה מעלה את אומנות השקר לשיאים חדשים - מגיעה לך מדליה אולימפית על כך. אנשים נטבחים מידי יום ברחובות סוריה ובנאומיך באו"ם אתה מספר לנו סיפורי מעשיות, שאינן קשורות לנעשה בשטח".

רוסיה תקפה בחריפות את אישור ההחלטה. שגרירה באו"ם ויטלי צ'ורקין אמר כי "תחת מעטה של רטוריקה הומניטרית, ההחלטה טומנת בחובה תמיכה גסה באופוזיציה החמושה. התומכים בה מסייעים למורדים באופן מעשי, הן במימון והן בחימוש".

השגריר פרושאור חתם את נאומו הלוחמני באו"ם בפנייה ישירה לעם הסורי: "אין זה משנה מאיזו מדינה אתה ולאיזה דתך אתה משתייך, אי אפשר להישאר אדיש נוכח מעשי הזוועה. מדינת ישראל והעם היהודי מזדהים עם סבלו של העם הסורי בשעה קשה זו ומציעים סיוע הומניטרי, מזון ותרופות".

האלימות בחלב - פשע נגד האנושות

נוסח ההחלטה הסעודי כלל גינוי ל"כישלון של מועצת הביטחון להגיע להסכמה על צעדים שיבטיחו את היענות המשטר בסוריה לדרישות ממנו". כמו כן נכתב בנוסח ההחלטה כי החברות מביעות "דאגה מהאיום של שלטונות סוריה לעשות שימוש בנשק כימי או ביולוגי".

בתום ההצבעה התלונן השגריר הסורי בשאר ג'עפרי כי הישיבה של עצרת האו"ם הייתה "עוד פיסה של תיאטרון" שאורגנה ע"י הנשיא הקטארי. ג'עפרי חזר על האשמותיו לפיהן סעודיה וקטאר מספקות נשק למורדים והדגיש כי לקבלת ההחלטה באו"ם "לא תהיה כל השפעה".

"למרות ההתנגדות של מיעוט שהולך ונעשה מבודד יותר, הרוב המכריע של החברות באו"ם עומד בבירור ובצורה נחושה לצדו של העם הסורי", אמרה שגרירת ארה"ב לאו"ם סוזן רייס. קודם להצבעה אמר מזכ"ל האו"ם באן קי מון כי "מעשי האכזריות המדווחים מחלב עשויים להיחשב פשעים נגד האנושות או פשעי מלחמה". הוא הוסיף כי "חובה לחקור את הפעולות האלה ולהעמיד את האחראים לדין".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק