מפקד משמרות המהפכה: "אירן שרויה בתקופה רגישה וגורלית"

הגנרל עלי ג'עפרי, אחד מבכירי מערכת הביטחון בטהרן, התוודה בצהריים כי הסנקציות המחריפות על ארצו מסבות לה נזק רב - יום אחרי שהקונגרס האמריקני הרחיב את חבילת העיצומים. "עומדים לרשותנו כלים רבים כדי למנוע מאירן גרעין", איים בכיר בוושינגטון

עלי ג'עפרי (חדשות 2)

בזמן שהדיווחים על אפשרות של תקיפה ישראלית או אמריקנית על מתקני הגרעין של אירן נמשכים, אמר אחר הצהריים מפקד משמרות המהפכה, הגנרל עלי ג'עפרי, כי האיום הגדול ביותר שנשקף לארצו מקורו דווקא במה שהגדיר "המלחמה הרכה" שמתנהלת נגד הרפובליקה האיסלאמית, ולא תרחיש של פעולה צבאית.

"אירן שרויה בתקופה רגישה וגורלית", אמר ג'עפרי באשר לעיצומים הכלכליים המחריפים על ארצו - זאת, לצד החשדות בטהרן על פעילותם של מרגלים בתחומיה, תולעי המחשבים שהכו פעם אחר פעם במערכות שונות, בהן גם הגרעיניות, וקבלת ציוד פגום לצבא.

דבריו של ג'עפרי נאמרו על רקע החלטת הקונגרס האמריקני מאתמול להחריף באופן ניכר את הסנקציות נגד אירן. החוק בנושא מטיל עיצומים כבדים נגד הרפובליקה האיסלאמית וחברות מטעמה הפועלות בתחומי האנרגיה, התעבורה הימית והבנקאות.

"יש לנו כלים רבים למנוע מאירן גרעין"

הכור הגרעיני בבושהר (רויטרס)
אותו חוק, שאושר ברוב קולות בוושינגטון, נוגע גם במישרין לניסיונות לבלום את ההתפתחות האטומית של טהרן בכך שהוא אוסר למכור לה מכליות נפט ושולל ביצוע עסקות כריית אורניום עמה.

"אסור להתיר לאירן לפתח נשק גרעיני או להתחמש בו", הסביר סטנלי הויר, בכיר דמוקרטי בקונגרס. "המדיניות שאנו נוקטים והוצגה על ידי הנשיא אובמה נועדה למנוע מטהרן להגיע אל אותם היעדים. כדי לעשות זאת עומדים לרשותנו כלים רבים, כשהחשוב ביותר מהם הן הסנקציות ההולכות ומחריפות".

העיתון האמריקני "ניו יורק טיימס" ציטט את ראש המוסד לשעבר אפרים הלוי באומרו כי ההנהגה בישראל עשויה לקבל החלטה לתקוף את מתקני הגרעין של אירן כבר בחודשים הקרובים. "אם הייתי אירני, הייתי מוטרד מאוד ממה שעתיד להתרחש ב-12 השבועות הקרובים", הוא הסביר בריאיון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק