האם יופעלו טיסות ממיאמי להוואנה?

האם חציית המיצר שורץ הכרישים שבין פלורידה לקובה, שגבה את חייהם של רבים שניסו לברוח מהאי הקריבי לארה"ב, תהפוך לפשוטה יותר מאי פעם? ברוח הפיוס מהבית הלבן ומארמון הנשיאות בהוואנה, חברת תעופה מבקשת להפעיל קו טיסות סדיר וישיר בין מיאמי להוואנה – דבר שלא היה ניתן להעלות על הדעת עד החודש האחרון

יתקרבו עוד? אובמה וקסטרו, ארכיון (רויטרס)

מסימני ההפשרה: חברת התעופה הספרדית "אייר אירופה", המפעילה בסיס במיאמי שבפלורידה, מבקשת לנצל את הפיוס הטרי ביחסי ארה"ב - קובה ולהפעיל קו טיסה ישיר ממיאמי להוואנה, קו שנשמע דמיוני רק לפני שבועות אחדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

העיתון הספרדי "אלאקונומיסטה" מדווח כי נשיא החברה חואן חוזה הכריז אתמול שהוא ביקש אישור מהרשויות האמריקניות לטוס 3-4 פעמים בשבוע ישירות ממיאמי להוואנה. כיום, החברה מפעילה טיסה יומית ממדריד להוואנה, לצד חמש טיסות בשבוע ממדריד למיאמי ומשם לפונטה קאנה שברפובליקה הדומיניקנית.

למרות שהמרחק האווירי בין מיאמי להוואנה הוא 370 ק"מ בלבד (דומה למרחק שבין חיפה לאילת), שתי הערים מנותקות זה עשורים רבים, על אף הקהילה הקובנית הגדולה במיאמי. קו טיסה שהפעילה פאן אמריקן בשנות ה-50 הופסק עם החלת החרם הכלכלי על קובה לאחר המהפכה הקומוניסטית ב-1959, ומאז לא היה כל קשר אווירי בין ארה"ב לקובה.

במהלך השנים, מי שרצה להגיע מארה"ב לקובה היה צריך לעשות זאת דרך קנדה או מקסיקו, בכרטיס נפרד שכן הרשויות האמריקניות אסרו למכור כרטיסים שנקודת היעד או המוצא שלהם היא בקובה. חברת התעופה הקובנית מצידה, מקווה שההפשרה ביחסים יאפשרו לה לחדש את צי המטוסים שלה ולקנות מטוסים וחלפים אמריקניים, במקום המטוסים הסובייטים הישנים שנמצאים כיום ברשותה.