פוטין: "אספקת טילי ההגנה לאירן - גורם מרתיע במזרח התיכון"

נשיא רוסיה התייחס לכוונת ארצו לספק לטהרן טילי הגנה מתקדמים מסוג S-300, ואמר כי העסקה מתאפשרת בעקבות נכונותה של אירן להגיע לעסקה עם המעצמות על תכניתה הגרעינית. "רוסיה תפעל להסרת הסנקציות מעל טהרן", הבהיר פוטין שטען כי הטילים נועדו למטרות הגנה ולא לאיום על ישראל

"גורם מרתיע". פוטין (רויטרס)

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין התייחס היום (חמישי) למכירת טילי ה-S-300 לאירן, ואמר כי "העברת הטילים לידי טהרן תהווה גורם מרתיע במזרח התיכון". את הדברים אמר פוטין במהלך מסיבת העיתונאים השנתית שלו, במסגרתה הוא משיב לשאלות מהציבור ומכלי התקשורת ברוסיה.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פוטין טען באירוע, שמשודר בשידור ישיר ברוסיה וברחבי העולם, כי אספקת טילי ההגנה לאירן מתאפשרת בעקבות נכונותה להגיע לעסקה בנוגע לתכניתה הגרעינית. "עכשיו עם התקדמות ההבנות בנושא הגרעין האירני, שזו כמובן התפתחות חיובית, אנחנו לא רואים שום סיבה להמשיך לאכוף את האיסור על המשלוח של טילי S-300 באופן חד צדדי".

נשיא רוסיה אמר כי הטילים שאירן תקבל מרוסיה יגנו על שמי המדינה ממתקפה אווירית אפשרית. הוא הדגיש שארצו אינה ספקית הנשק הגדולה ביותר במזרח התיכון, אך הבהיר שרוסיה תפעל להסרת הסנקציות מעל טהרן, בתיאום עם חברותיה באו"ם.

"אין חיילים רוסים על אדמת אוקראינה"

מלבד הסוגיה האירנית, התייחס פוטין לנעשה באוקראינה וטען כי מי שאחראי למשבר היא ממשלת אוקראינה, שהתנתקה ממזרח המדינה מרצונה. מוסקבה, כך לדבריו, התגייסה למען תושבי מזרח אוקראינה שלטענו "אין בינה לבין הרוסים שום הבדל".

פוטין טען שאוקראינה זנחה את תושבי מזרח המדינה ממוצא רוסי, ולא שילמה להם, למשל, כספי פנסיה. הנשיא הרוסי ייעץ לקייב לכבד את הסכם השלום שנחתם עמה וכן את רצונם של תושבי מזרח אוקראינה ונאמנותם לרוסיה. פוטין הדגיש שוב כי אין חיילים רוסים על אדמת אוקראינה.