הניצול האחרון מהבריחה באושוויץ הלך לעולמו

בגיל 90 הלך לעולמו האחרון מבין האסירים שהצליחו להימלט ממחנה ההשמדה הגרמני ב-1942. אוגוסט קובלצ'יק הפך אחרי המלחמה לשחקן מוערך במולדתו פולין, ואת ימיו האחרונים הקדיש לספר על מה שעבר לבני הדור הצעיר. "חשוב שקולנו יהיה עדות לזוועה שהתחוללה כאן", הוא אמר לפני מספר שנים

מותו של גיבור פולני. ארכיון (AP)

דור הולך ונעלם: דובר מוזיאון אושוויץ הודיע היום בצער על מותו של אוגוסט קובלצ'יק, הניצול האחרון מבריחת האסירים הגדולה ממחנה ההשמדה הנאצי בפולין שהתרחשה בשנת 1942.

קובלצ'יק נשלח לאושוויץ בדצמבר 1940, בחודש יוני שנתיים לאחר מכן, השתתף בניסיון בריחה של 50 אסירים פולנים שעבדו בכפייה בשדות. רובם נורו על ידי שומריהם הגרמנים, רק תשעה שרדו. קובלצ'יק שהיה אחד מהם הוא אחרון השורדים שנשאר בחיים.

האסיר לשעבר, פולני במוצאו, מת אתמול בהוספיס שבהקמתו היה שותף, בעיר אושופיצין בדרום פולין. הוא היה בן 90 במותו. בשנים שלאחר מלחמת העולם השנייה, הפך אוגוסט קובלצ'יק לשחקן פופולרי במולדתו לאחר שהופיע ביותר מ-23 סרטים והצגות. לאחר שפרש ממשחק הקדיש את שנותיו האחרונות להעברת קורותיו לדור הצעיר בפולין.

לפני שלוש שנים, ביום השנה ה-64 לשחרור מחנה הדמים, נאם קובלצ'יק ותקף מדינות המכחישות שואה, בהם גם אירן. "אנחנו, ניצולי המחנה, הולכים ומתמעטים - לכן חשוב שקולנו יישמע כעדות לזוועה שהתחוללה כאן", סיפר אז האסיר שברח בראש גאה ומורם. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק