שר התיירות: "הטרור לא מבדיל בין דם לדם"

בבורגס נערך היום טקס לזכר הנספים בפיגוע התופת בעיירת הנופש. נציגי מממשלת בולגריה השתתפו בטקס לצד שר התיירות הישראלי סטס מסז'ניקוב, שהבטיח כי שיתוף הפעולה בין המדינות לא ייפגע: "הישראלים ימשיכו לטייל בבורגס"

טקס לזכר הנספים בבורגס: שישה ימים אחרי הפיגוע הקטלני בבורגס, הממשלה בבולגריה ערכה טקס זיכרון לזכר חמשת הרוגי הפיגוע בעיירת הנופש. בטקס השתתפו מושל בורגס ושר התיירות הישראלי סטס מיסז'ניקוב. את הטקס העברנו בשידור ישיר בחדשות 2 באינטרנט.

הטקס נפתח בתפילת "אל מלא רחמים" וקדיש במקום שבו התפוצץ אוטובוס התיירים הישראלים. שר התיירות הודה לכוחות ההצלה הבולגרים על פעילותם בזמן הפיגוע, וציין כי תפקודם מנע נזק נוסף. בנוסף, אמר השר כי הטרור לא יפגע ביחסי המדינות, ובקשרי התיירות. "ישראלים אוהבים לטייל בעולם, אוהבים לטייל בבולגריה וימשיכו לטייל בבולגריה" אמר והוסיף: "הטרור לא מבדיל בין דם לדם".

במהלך הדברים שנשא הפנה השר מיסז'ניקוב אצבע מאשימה כלפי טהרן. "חשוב שנמצה את הדין לא רק עם האחראים הישירים לפיגוע, אלא גם עם המדינה ששלחה אותם, אירן. באמצעות גרורותיה זורעת אירן טרור והרס בעולם כולו", אמר שר התיירות והדגיש: "תכניתה הגרעינית של אירן היא הסכנה שעל כל העולם להתלכד נגדה".

במסגרת ביקורו של מיסז'ניקוב בבולגריה, ייפגש השר עם ראשי הערים ורנה ובורגס, ויסייר במלונות ובאתרי הבילוי בהם נופשים ישראלים. כמו כן ייפגש השר עם ראשי הקהילה היהודית בבולגריה.

עדות חדשה של אחת מפצועות הפיגוע גילת קולנגי שאיבדה את בעלה איציק ז"ל בפיגוע ונפצעה קשה, שופכת אור על מה שהתרחש ברגעים האחרונים מחוץ לאטובוס. בשיחה עם קרוביה שיחזרה קולנגי את רגעי האימה - וחשפה פרטים חדשים שעשויים לסייע בחקירת האירוע.

ממיטתה במחלקת הכוויות בבית החולים תל השומר, סיפרה קולנגי למקורביה כי שניות לפני הפיגוע התווכחו בעלה וחברו הטוב אמיר מנשה ז"ל, שנהרג אף הוא, עם המחבל. "הוא הגיע לאוטובוס, דחף את התיקים שלהם הצדה והניח את שלו", סיפרה. "הם התחילו להתווכח איתו - ואז כנראה המפעיל, שראה אותם מרחוק - הפעיל את המטען".

בשלב זה עדיין נבדקת עדות זו, לצד עדויות נוספות - ולפיהן ניסה המחבל לשכור מכונית בשדה התעופה. על פי עדות זו, הבחור בדלפק השכרת חשד במחבל ולא אפשר לו להשכיר רכב. כשהתפרסמה תמונתו של המחבל - העיד על כך במשטרה.

המצוד אחר החוליה נמשך 

השבוע דיווח העיתון הבריטי "דיילי מייל" כי המחבל שעל פי החשד סייע לבצע את הפיגוע באוטובוס הישראלים בבורגס, מוגדר כעת כאחד האיומים הביטחוניים הגדולים ביותר על אולימפיאדת לונדון 2012.

החשוד, שעל פי ההערכות נושא דרכון אמריקני תחת השם דיוויד ג'פרסון, נמלט לאחר הפיגוע בשבוע שעבר בעיירת הנופש. על פי הדיווח ב"דיילי מייל", ג'פרסון מוגדר כ"יעד בכיר" על ידי גופי המודיעין הישראליים - מחשש שהוא מהווה חלק מהתארגנות לפגוע בספורטאים הישראלים שישתתפו במשחקים האולימפיים.

על פי הערכות שונות, המחבל, שחשוד שסייע למתאבד שפוצץ עצמו ליד אוטובוס התיירים, מחזיק מטען חבלה זהה לזה שבו נעשה שימוש בפיגוע בבולגריה. בעקבות החשש, תוגברה האבטחה סביב הספורטאים הישראלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת