נורבגיה מציינת שנה לטבח ההמונים

באוסלו ובאי אוטויה נערכים היום טקסי זיכרון לזכרם של 77 קורבנות מתקפת הטרור שביצע אנדרס בריוויק לפני שנה. משפטו של רוצח המונים עדיין לא הסתיים, אבל האיש שהודה באשמה, מעלה הרבה מאוד שאלות זהות במדינה הסקנדינבית שלא ראתה זוועות שכאלה מאז ימי מלחמת העולם השנייה

נורבגיה זוכרת (AP)

בנורווגיה מציינים היום שנה לרצח 77 האנשים במתקפת הטרור המשולבת של רוצח ההמונים אנדרס בריוויק באי אוטויה ובבירה אוסלו. במהלך היום יערכו טקסים מיוחדים בכנסיות סביב המדינה, ראש הממשלה ינס סטולטנברג יניח זר על אנדרטאה לזכר הקורבנות באוסלו ויגיע גם לאי עם משפחותיהם של הקורבנות, עבור חלקם, זו תהיה בפעם הראשונה שהם דורכים על האדמה שבה איבדו את יקיריהם. רוב ההרוגים הם ילדים או בני עשרה שהשתתפו במחנה קיץ שנערך באי אוטויה.

משפטו של אנדריס בריוויק שהודה ברצח ההמוני המתוכנן עדיין נמשך, השופטים עדיין לא פסקו אם היה שפוי בעת ביצוע המעשה או מטורף. בריוויק מצידו טוען שהיה שפוי לחלוטין, והגן על המולדת שלו מפלישת זרים ושבית המשפט והממשל - הם אלה שאיבדו את השפיות.

עשרות אלפי אנשים ישתתפו היום באירועי יום הזיכרון, רובם יגיעו לקתדרלה הגדולה שבמרכז אוסלו. הערב יערך בבירה קונצרט זיכרון מיוחד סמוך לבניינים שספגו את הפיצוצים, ברבים מהם עדיין ניתן לראות את סימני הפיצוץ על הקירות. האירוע, שנחשב לחמור ביותר בנורווגיה מאז מלחמת העולם השנייה, עורר במהלך השנה האחרונה ויכוח סביב הפתיחות החברתית והסובלנות שהעם הנורווגי מגלה כלפי מהגרים, ובנוסף על מערכת השיפוט והענישה במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת