מי אתה ג'יימס הולמס?

ג'ימי היה תלמיד מצטיין אבל מופנם. שקדנותו הביאה אותו עד לבית הספר לרפואה של אוניברסיטת קולורדו. אבל החברים מספרים שמתחילת השנה ג'יימס השתנה, הוא הפסיק להשקיע בלימודיו והחל לצבור כלי נשק. התקשורת האמריקנית מסה למצוא רמזים לסיבות שהביאו את הצעיר הנורמטיבי לבצע טבח אכזרי בבית הקולנוע בקולורדו

ג'יימס הולמס (AP)

הירי הקטלני בתולדות ארה"ב תוכנן ובוצע לפרטי פרטים על ידי צעיר בעל פנים חביבות שההיתקלות היחידה שלו עם רשויות החוק הייתה רק כשעבר על המהירות המותרת. הירי בקולורדו הוא סופו של תהליך השינוי שעבר הצעיר ג'יימס הולמס - מסטדונט מבריק לחקר המוח  שמפענח סיבות להפרעות נפשיות לרוצח המונים שקטל חפים מפשע. התקשורת האמריקנית מחפשת רמזים בעברו של הולמס, סיבות שהביאו את הצעיר המבטיח בן ה 24 לרצוח 12 איש ולפצוע עוד 58 בבכורת הסרט החדש בסדרת באטמן .

איש מהחברים, השכנים או התלמידים שישבו לצידו של ג'יימס לא מבין איך זה קרה. כולם מתארים אותו כתלמיד מופנם אבל חכם בצורה יוצאת דופן. מסלולו של ג'יימס הולמס נראה כהמשך הטבעי לחינוך של אביו, דוקטורט בעצמו: הוא ההתקבל לבית הספר לרפואה באוניברסיטה של קולורדו בחודש מאי האחרון אחרי שסיים בהצטיינות תואר ראשון באוניברסיטת קליפורניה.

האב רוברט הולמס הגיע לדנוור מבית המשפחה בסאן דייגו מיד ששמע על הירי, לאב יש דוקטורט בסטטיסטיקה והוא מנהל חברת מחשבים וסייע בפיתוח הגנת מחשבים מפורצים והונאות ברשת. רוברט ג'יימס גידל את ג'ימי, כפי שנקרא בבית, יחד עם רעייתו ארלין שעובדת כאחות בשכונת של המעמד הבינוני בסן דייגו שבקליפורניה. לא רק ההורים, גם חבריו של ג'יימס משכונת הילדות בהלם.

עבר משבר מתחילת השנה

הולמס תמיד הצטיין בלימודיו, אבל בתחילת השנה קרה לו משהו. מאז הציונים שלו צנחו עד כדי שיחת פרישה עם מנהלי האוניברסיטה בחודש שעבר. אף אחד, גם לא ההנהלה, המשפחה או החברים לספסל הלימודים ידעו שבמקביל לנפילה בלימודים, הולמס התחיל לצבור תחמושת וכלי נשק בביתו. הוא רכש שני אקדחי גלוק, רובה סער חצי אוטומטי ורובה ציד בחודשיים האחרונים מחנויות נשק בדנבר וברשת. דבר לא נרכש בשוק השחור או מעבר לעינו של החוק, מאחר ובארה"ב הזכות של האזרחים להחזיק נשק מעוגנת בחוקה.

בתחילת יולי קנה הולמס חליפה בולמת כדורים, מגני צוואר ומפשעה ואת מסיכת הגז שלבש במהלך הירי. במהלך הימים האחרונים הוא צבע את צערו בכתום בוהק ומילא את דירתו במעונות הסטודנטים במטעני חבלה, מטענים שלקח למשטרה כמעט יומיים לנטרל לפני שפרצו לחדרו.

הולמס פעל לבדו

בחצות יום שישי הוא נכנס יחד עם מעריצי באטמן אחרים לאולם הקולנוע בציפייה לסרט החדש בסדרה. הוא השאיר בכוונה את דלת החירום שהוא פתוחה, והוא יצא במהלך ההקרנה לכיוון מגרש החנייה. שם, ברכב, המתינו לו הנשקים והתלבושת. באחת מסצנות הירי הוא פרץ פנימה לאולם, השליח רימון גז והחל לירות לכל עבר. התוצאות היו קטסטרופליות: 12 בני אדם נהרגו במקום, 58 נוספים נפצעו, לפחות 10 מהם במצב קשה. הקהילה בעיירה אורורה, מזרחית לדנבר, מזועזעת ואבלה.

המשטרה טוענת שהולמס פעל לבד בדומה ליורים אחרים שניצלו את זכותם להחזיק נשק וטבחו בחפים מפשע. אחד האירועים הזכורים ביותר הוא הטבח בבית הספר התיכון קולומביין ב-1999, באוניברסיטה וורג'יניה טק ב 2007 ובאוניברסיטה בטוסון ב 2009. בית הספר קולומביין, שהירי בו זעזע את האמריקנים, נמצא רק קילומטרים בודדים מאולם הקולנוע בו ביצע הולמס את הירי שלו.

התקשורת האמריקנית מעלה חשדות שאולי היה ניתן למנוע את הטרגדיה. כשאימו של ג'יימס שמעה על הידיעה על מעצרו של בנה מהמשטרה היא אמרה להם מייד "תפסתם את האיש הנכון". על הרכב של ג'יימס היו מדבקות של ארגונים אשר מסייעים לאנשים על סף התאבדות. כשנתפס הוא אמר שהוא ה"ג'וקר" דמות ה"נבל בחוברת הקומיקס של בטמן, הוא גם היה זה שסיפר לחוקרים שדירתו ממולכדת.

לא היה בקשר עם נשים

טיילור אדאמס ששיחק איתו כדורגל בסאן דייגו אמר: "ג'יימס היה בחור שקט ומופנם אבל אנשים כיבדו אותו". חבר אחר אמר "היה קשה להכיר אותו, אבל מי שהצליח להכיר אותו, פגש אדם מצחיק ונערץ". החברים מספרים שהוא לא הביא חברים או חברות לביתו ושלא היו לו יחסים עם נשים "אבל מבחינה אקדמאית - הוא היה בפסגה של הפסגה" אמר אחד ממוריו.

בסוף השבוע, אחת השכנות - גב' פרונזי התלוננה לראשונה על רעש מוגזם מהדירה שמעליה, היא עלתה למעלה ודפקה בדלת , אבל איש לא ענה. הדלת הייתה פתוחה, היא חשבה להיכנס, אבל למרבה המזל היא התחרטה. מאחורי הדלת, ג'יימס כבר מתח את החוטים שמחוברים לפצצות. ג'יימס חשב שהשכנים יזמינו את המשטרה הרבה יותר מוקדם ושהשוטרים או השכנים הסקרניים יתפוצצו בכניסה לביתו.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת