ארה"ב: "עוקבים אחר הנשק הכימי בסוריה"

בבית הלבן הבהירו היום כי הם חוששים מאוד מזליגת נשק כימי בסוריה, וכי הם עוקבים אחר העניין מקרוב. דובר הבית הלבן: "ארה"ב ערכה התייעצויות עם מדינות שכנות לסוריה כדי לוודא שהנשק מאובטח". בישראל חוששים: הנשק הכימי של אסד יגיע לטרוריסטים

ארה"ב מודאגת. אסד ואובמה (חדשות 2)

לאחר שבכירים במערכת הביטחון בישראל הביעו חשש מהעברת נשק כימי בסוריה לארגוני טרור - בבית הלבן מיהרו להבהיר כי הם עוקבים מקרוב אחר מאגרי הנשק הכימי במדינה. בנוסף, בכירים אמריקנים ערכו התייעצויות בעניין עם מדינות הסמוכות לסוריה כדי לדאוג לאבטחתם של אותם אמצעי לחימה.

"אנו מאמינים כי הנשק הכימי של סוריה נשאר תחת פיקוח הממשל הסורי", ציין טומי וייטור, דובר הבית הלבן. "נוכח הסלמת האלימות בסוריה אנו מודאגים לגבי אמצעי לחימה מסוג זה - חובה לאבטח אותם", הוסיף.

"התכנית: נשק כימי נגד המורדים"

קצין בכיר שערק מצבא סוריה טען בשיחה עם סוכנות הידיעות רויטרס, כי כוחות של הצבא בראשות הנשיא בשאר אסד, מעבירים מאגרים גדולים של נשק כימי ברחבי המדינה. על פי הדיווח, בצבא סוריה מתכוננים להשתמש בנשק הזה כנגד המורדים - שהרגו ארבעה מבכירי מערכת הביטחון במדינה.

"המשטר החל להעביר את המאגר הכימי כדי להשתמש בו", אמר הגנרל שערק מוסטפה שייח'. "הם רוצים לשרוף את המדינה. המשטר לא יכול ליפול בלי לראות שלוליות של דם". בצבא סוריה הכחישו את דבריו.

חשש בישראל: הנשק הכימי של אסד יגיע לטרוריסטים

במקביל, התרופפותו של משטר אסד הגבירה את החשש בישראל ובעולם מפני תרחיש שבו יזלוג הנשק הכימי שבו הצטייד לידי ארגוני טרור. בריאיון שהעניק שר הביטחון אהוד ברק ל"אולפן שישי", הוא טען כי המשטר בסוריה "חטף מהלומה אדירה מתחת לחגורה השבוע. האנשים הכי קרובים לנשיא מתו נהרגו וכמובן שגם זה לא הסוף, מדובר בתחילת הסוף או בסוף של תחילת הנפילה".

נוסף על כך, טען ברק שהפלת אסד תפגע אנושות במה שכינה "ציר רדיקלי". "אירן וחיזבאללה הן היחידות שתומכות באסד". מאידך, ישנו חשש בישראל שהפלת המשטר תסייע לחיזבאללה לשים את ידה על מצבורי נשק מסוכנים. "יש בסוריה מערכות נ"מ מתקדמות, טילי קרקע-קרקע מתקדמים ואלמנטים של נשק כימי. הנחיתי את צה"ל להתכונן למצב שבו נצטרך לשקול אפשרות לבצע תקיפה", הוסיף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת