הפושע הנאצי המבוקש בעולם נעצר

לאחר שכתבי ה"סאן" חשפו בסוף השבוע את מקום המסתור של לאדיסלוס צ'אטארי בבודפשט, הורו היום שלטונות הונגריה לעצור את הקשיש בן ה-97. הוא אחראי לשליחת יותר מ-15 אלף מיהודי הונגריה למחנות ההשמדה

שלטונות הונגריה הורו היום לעצור את הפושע הנאצי המבוקש ביותר בעולם, לאדיסלוס צ'אטארי, לאחר שבסוף השבוע האחרון חשפו כתבי ה"סאן" את מקום המסתור של הקשיש בן ה-97 בבירה בודפשט.

בזמן מלחמת העולם השנייה פיקד צ'אטארי על הגטו היהודי בעיר קושיצה, הנמצאת כיום בסלובקיה, והיה מעורב באופן ישיר בשליחתם של יותר מ-15 אלף יהודים למחנות ההשמדה. צ'אטארי ברח בעבר לקנדה בשם בדוי אחרי שנגזר עליו עונש מוות, אבל הרשויות והעיתונות הצליחו לעלות על עקבותיו והוא נאלץ לברוח ולהסתתר במשך 15 שנה.

מעצרו של פושע המלחמה התאפשר אחרי שמקום המסתור שלו בבירה ההונגרית נחשף על ידי כתבי העיתון הבריטי. מתחילת השבוע, כמה עשרות מפגינים ובהם חברי הקהילה היהודית בהונגריה הפגינו מול הדירה שבא נמצא הפושע המבוקש, וסירבו לעזוב.

נידון לעונש מוות ב-1949

צ'אטארי הוכרז על ידי מרכז שמעון ויזנל בירושלים כנאצי המבוקש ביותר. על פי הדיווח ב"סאן", ברח הפושע הנאצי מהעיר קושיצה לאחר תבוסתה של גרמניה במלחמה, ובשנת 1949 נידון לעונש מוות בשל חלקו במלחמת העולם השנייה. מאז, כך על פי הפרסום, חי צ'אטארי בקנדה בשם בדוי והפך לסוחר חפצי אמנות.

עד לשנת 1997 ניהל הפושע הנאצי את חייו בשקט, אך אז נחשפה זהותו האמיתית - והרשויות בקנדה שללו את אזרחותו. במקביל, נפתח נגדו הליך פלילי במדינה. בעקבות החשיפה, נמלט צ'אטארי למיקום שלא היה ידוע עד היום - דירת שני חדרים בבודפשט, כך על פי טענת כתבי העיתון הבריטי.

"הכתבים שמצאו את צ'אטארי התעמתו איתו בפתח ביתו, הממוקם ליד בתיהם של משפחות שאינן מודעות לפשעים שביצע בעבר", נכתב ב"סאן". "כשנשאל על עברו, נראה הפושע הנאצי המום והשיב: "הסתלקו, איני רוצה לדבר על כך". עוד נכתב בעיתון הבריטי, כי הכתב שחשף את צ'אטארי שאל אותו לגבי חלקו בשואה, ואף עימת אותו עם העבודה שאלפים נהרגו כתוצאה ממעשיו. בתגובה לכך הכחיש צ'אטארי את מעשיו, וטרק בפני הכתבים את דלת הבית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת