קוריאה הדרומית: ראש הממשלה סולק מטקס הזיכרון לקורבנות אסון המעבורת

שנה חלפה מאז האסון הימי הכבד בהיסטוריה של המדינה, כשהמעבורת "סוול" טבעה מול חופי האי ג'ינדו. 304 בני אדם קיפחו את חייהם באסון, בהם גם 205 תלמידי תיכון. במהלך אחד מטקסי הזיכרון, חסמו קרובי ההרוגים את דרכו של ראש הממשלה, במחאה על התנהלות הרשויות בעקבות האסון

סערה התחוללה במהלך הטקס שנערך היום (חמישי) לזכרם של 304 קורבנות טביעת המעבורת בקוריאה הדרומית, במלאת שנה לאסון, לאחר שראש הממשלה לי וואן קו הגיע למקום. בני משפחותיהם של ההרוגים, בהם גם 205 תלמידי תיכון, התייצבו וחסמו את דרכו במטרה למנוע ממנו להגיע למתחם, במחאה על התנהלות חקירת האסון. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מלבד הטענות להתנהלות בעייתית של החקירה, קרובי ההרוגים טוענים לכישלון של הרשויות במהלך מבצע החילוץ וההצלה. רבים מהם סירבו להיפגש היום עם הנשיאה פאק גוון, במהלך ביקור קצר שערכה לרגל יום השנה לאסון באי הדרומי ג'ינדו - החוף הקרוב ביותר למקום שבו המעבורת "סיוול" שקעה ב-16 באפריל בשנה שעברה.

בתקופה האחרונה הטיחו בני המשפחות ביקורת נגד הנשיאה גוון, על כך שהממשלה לא משקיעה מאמצים לחלץ את גוף הספינה מתוך המים. "אני אנקוט את הצעדים הדרושים כדי להוציא את הספינה מהמים במועד המוקדם ביותר האפשרי", אמרה הנשיאה.

טקס הזיכרון בדרום קוריאה (רויטרס)

"שום דבר לא השתנה כאן"

חלק מהקרובים מחרימים את אירועי הזיכרון במחאה על כך שלא נפתחה חקירה עצמאית שתחשוף את נסיבות הטרגדיה. הם טוענים שתכנון לקוי של הספינה, עומס יתר, שחיתות, תקני בטיחות רופפים וכשלים רגולטוריים שנובעים מדחיפה בלתי פוסקת של המדינה לצמיחה כלכלית, הובילו לאסון הימי החמור ביותר שידעה המדינה.

תלמידי התיכון שמתו באסון הגיעו כולם מעיר סמוכה לסיאול בשם אנסאן, שם נערך היום טקס הזיכרון המרכזי . בשעה 10:00 נשמעה צפירת זיכרון, כשבני המשפחות ותושבי העיר, מוקפים בתמונות התלמידים, התאבלו יחדיו בגשם השוטף. "הבן שלי, אני מקווה שאתה מרוצה שם למעלה. אמא מתגעגעת אליך כל כך הרבה", אמרה אחת האמהות בעצרת הזכרון שממנה סולק ראש הממשלה. "שום דבר לא השתנה כאן", היא הוסיפה.