מובטלי נאס"א מחפשים עבודה

עד לפני שנה עבודה בנאס"א נחשבה חלומו של כל מהנדס או טכנאי. אך החלטת הממשל האמריקני לסגור את תכנית החלל הותירה אלפי עובדים, שהתרגלו לתנאים הטובים, להיאבק על עתידם

לא עובדים יותר בנאס"א (רויטרס)

כשנה אחרי שסוכנות החלל האמריקנית נאס"א נסגרה בתום שלושה עשורים של פעילות, מצאו את עצמם אלפי מהנדסים וטכנאים ממרכז החלל על שם קנדי ללא עבודה, כשהם נאלצים להיאבק על עתידם. העובדים, שהתרגלו למשכורות גבוהות מאוד ולרמת חיים גבוהה, מנסים עכשיו לשקם את הקריירה שנגדעה בעקבות השבתת תוכנית החלל.

יותר מ-7,400 בני אדם איבדו את משרותיהם עם סיום תכנית החלל, לאחר שעבדו במשך שנים ארוכות באחד הפרויקטים המסובכים והיוקרתיים ביותר בהיסטוריה האנושית.

חלק מהעובדים עברו מפלורידה למדינת צפון קרוליינה והשתלבו בתעשיית המטוסים האמריקנית, אחרים נאלצו להגר לאפגניסטן ולעבוד שם במשרות שונות שסיפק הממשל האמריקני, יש כאלו שהתפשרו על עבודות טכניות שדורשות יכולות וידע ברמה נמוכה בהרבה מזו שהורגלו לה, וגם כאלה שעדיין לחפש עבודה.

"אף אחד לא רוצה להעסיק איש זקן"

"אף אחד לא רוצה להעסיק איש זקן" אמר טרי וויט, מנהל פרויקט לשעבר בנאס"א ל"וושינגטון פוסט". וויט עבד בתכנית מעבורות החלל במשך 33 שנים, ובחודש יולי לפני שנה פוטר. "אין כאן הרבה עבודה ואם כבר יש - המשכורות מאוד נמוכות" הוא מספר. אדם במעמדו של וויט הרוויח יותר מ-100 אלף דולר בשנה, והיום הוא מוכן לעבוד עבור משכורת נמוכה בהרבה.

ג'יימס פיק, בקר איכות במעבורות לשעבר, בן 48, הגיש מועמדות ל-50 משרות אבל לא הצליח למצוא עבודה מאז אוקטובר 2010. הוא כבר הספיק לנקות חלונות ולעבוד כשומר. האיש שנהנה עד לפני שנתיים ממשכורת נאה מאוד ומתנאים יוצאי דופן לא מצליח עכשיו לשלם חוב לבית חולים בו התאשפז למשך שלושה ימים. "ברוב במקרים אני מרגיש כאילו הם זורקים את הפנייה שלי לפח האשפה" הוא סיפר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת