מרהיב: חייהם של גוזלים דורסים

הצטרפו לחובבי צפרות מכל רחבי העולם וצפו בשידור חי מקן של גוזלי העוף הדורס שלך באגם לוך-גרטן בסקוטלנד. עוף השלך, שכמעט נכחד מהעולם בתחילת המאה הקודמת, חזר במפתיע לקנן באיים הבריטיים בשנת 1957. כיום מנהלים שם 80 זוגות שלכים חיי משפחה פוריים

הצטרפו בשידור חי לקן גוזלי השלך בסקוטלנד (חדשות 2)

מצלמות מיוחדות שהותקנו בקן של גוזלי שלך בסקוטלנד מספקות הצצה יוצאת דופן לחייהם של העופות הדורסים, שנעלמו מהעולם בתחילת המאה הקודמת וחזרו לחיינו במפתיע בשנת 1957.

הצטרפו לשידור הישיר מקן גוזלי השלך באגם לוך גרטן בסקוטלנד

עוף השלך הוא דורס יום שניזון בעיקר מדגים והוכחד כמעט לחלוטין, בעיקר באשמתם של אספני ביצים אנגלים. "מדובר בעוף נדיר עם ביצים יפות - לבנות עם כתמים סגלגלים", סיפר פרופסור יוסי לשם מאוניברסיטת תל אביב והחברה להגנת הטבע בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. זוג השלכים הראשון חזר לאיים הבריטיים לאחר שחובבי הציפורים כמעט נואשו מהאפשרות שיוכלו לשוב ולשזוף את עיניהם בעוף המיוחד.

ארגון הצפרות הגדול בעולם (RSPB) הזמין את הציבור לבוא לצפות בעופות הדורסים, תוך כדי הצבת שמירה בלתי פוסקת על הקנים. השלכים עוזבים את הקן בסוף הקיץ ונודדים לאפריקה. חזרתם באפריל זוכה בכל שנה לכותרות ראשיות בסקוטלנד, שם מקננים כיום כ-80 זוגות.

עוף השלך הוא בעל ראייה יוצאת מגדר הרגיל - חדה פי עשר מזו של בני אדם - והוא מסוגל להבחין בדג שוחה במים מגובה של קילומטר. השלך משליך את עצמו למים ותופס את הדגים בעזרת רגליו, המצויידות בקוצים שימנעו מהדגים החלקלקים לחמוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת