פו הדב שבר את מסך הברזל של צפון קוריאה

בשבוע שעבר שמענו שאזרחי קוריאה הצפונית יוכלו לקבל טלפונים ניידים והנשים יוכלו ללכת עם מכנסי ג'ינס. עכשיו, הטלוויזיה הצפון קוריאנית הראתה לראשונה לתושבי המדינה המבודדת את פו הדוב, דמבו ומיקי מאוס

קים ג'ונג און -מוצא הבדלים (רויטרס)

מיקי מאוס ופו הדוב שברו את מסך הברזל והגיעו באיחור אופנתי של עשרות שנים לקוריאה הצפונית. הטלוויזיה הצפון קוריאנית שדרה לראשונה את הדמויות שייצגו בעבר את פני המערב האימפריאליסטי והקפיטליסטי לכבוד המנהיג החדש קים ג'ונג און - שמביא איתו ככל הנראה גם רוח חדשה ושובבה למדינה הסגורה.

שחקנים מהמדינה לבשו את התלבושות של הדמויות המוכרות של דיסני בהצגות - שלגיה, דמבו, היפה והחיה ועוד. על פי הדיווחים בסוכנויות הידיעות, מבוגרי וילדי פיונגיאנג מרגישים את השינוי, עד היום הדמויות המצוירות היחידות שהגיעו לטלוויזיה ולציבור הצפון קוריאני - היו דובי הפנדה ודמויות דומות מהאחות הגדולה סין.

על פי הדיווח, קים ג'ונג און, שהחליף את אביו המנוח קים ג'ונג איל בחודש דצמבר האחרון, הודיע לטלוויזיה שהוא עומד לבצע שינויים מרחיקי לכת. "השנה נעשה שינויים עצומים בתחום האומנות והספרות" אמרו ב KCNA - תחנת הטלוויזיה בפיונג יאנג.

האם פו הדוב והג'ינס יצליחו במקום שבו נכשלו צבאות וסנקציות?

הצגת דמויות מדיסני מוכיחה שהמנהיג החדש מנסה להציג תמידת שונה מאביו וסבו הקשוחים, הוא מסיר הגבלות על התרבות המערבית" אמר קוה יו-הוואן, פרופסו צפון קוריאני שפועל באוניברסיטת סיאול מהשכנה קוריאה הדרומית.

"

קים ג'ונג און עדיין לא הגיע לשנות השלושים של חייו, אולי זו הסיבה שאחד הדברים הראשונים שהוא עשה כמנהיג - עריכת רפורמות בחיי הנוער והילדים במדינה עם ריח חריף של מודרניזציה.

מאז 1953 נמצאת קוריאה הצפונית במצב מלחמה עם ארה"ב ועם שכנתה קוראיה הדרומית. המדינה מבודדת לאורך כל השנים האלה למעט קשרים שנויים במחלוקת עם האחות הגדולה סין או משטרים חשוכים כמו המשטר הסורי והאירני.

בתחילת כהונתו, באפריל האחרון, הודיעה פיונגיאנג על המשך פיתוח תכנית הגרעין, אבל בחודש האחרון מתקבלות יותר ויותר ידיעות על פיהם המנהיג החדש מעודד פתיחות. אם לא למערב, אז למוצרים מהמערב כמו טלפונים ניידים, מכנסי ג'ינס, מזון מהיר וכו'. אולי בסופו של דבר המוצרים והכלכלה יעשו את מה שהצבאות והסנקציות כשלו בו במשך שנים ארוכות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת