לונדון 2012: האולימפיאדה תיפתח ללא טקס זיכרון לחללי טבח מינכן

התקוות שתלו קרובי 11 הספורטאים הישראלים שנרצחו בהבטחות השונות להוקיר את זכרם בפתיחת המשחקים השנה הסתיימו באכזבה גדולה. בוועד האולימפי הבהירו הערב לחדשות 2 כי בניגוד לדיווחים קודמים, לא תיערך דקת דומייה אלא "רגע פרטי" לזכר כל אחד מהקורבנות

בקרב משפחות 11 חללי הטבח באולימפיאדת מינכן רווחה בתקופה האחרונה התקווה שזכר יקיריהם יכובד בטקס החגיגי שייפתח את המשחקים בלונדון ב-27 ביולי, 40 שנים בדיוק אחרי שנקטלו. למרות זאת, בהבהרה ששיגר הערב לחדשות 2 הוועד האולימפי הבינלאומי נסתם הגולל מעל אפשרות זו.

על הדיווחים מהימים האחרונים ברחבי העולם שבהם צוטט יו"ר הוועדה המארגנת של התחרויות, הלורד סבסטיאן קו, כמי שהבטיח להוקיר את זכר הספורטאים הישראלים בטקס הפתיחה השיבו הערב בוועד האולימפי באופן שאינו משתמע לשתי פנים: "הדברים שאמר קו בפגישה פרטית שקיים אתמול גרמו לבלבול", נמסר מהוועד. "באשר לטרגדיה שהתרחשה לפני 40 שנים אמר קו כי זכר אותם האירועים לא יצויין בדקת דומייה, אלא באופן פרטני לגבי כל אחד מהקורבנות. טקס הפתיחה בלונדון לא יכלול כל אלמנט של הנצחה".

על האזכרה המצומצמת שתיערך הבהירו בוועד כי זו תתקיים "באופן דומה לזה שהיה בעבר, תוך תיאום עם הוועד האולימפי הישראלי". טקס לזכר הספורטאים ייערך בבית העירייה, מה שלפי הוועד האולימפי הבינלאומי מהווה "הדרך המתאימה ביותר להוקיר את זכר הנופלים במשחקים בלונדון".
 
"בעבר ננקטו יוזמות לזכר קורבנות האסון"

לפני כשנתיים ביקר בישראל יושב-ראש הוועד האולימפי הבינלאומי, ז'אק רוג. בריאיון שהעניק אז לחדשות 2 לא התחייב לכל איזכור שהוא לקורבנות הטבח בטקס הפתיחה, מה שהביא כמה מאלמנות החללים, ובהן אילנה רומנו (אלמנתו של יוסף ז"ל) ואנקי שפיצר (אלמנתו של אנדריי ז"ל) לכך שהתחייבו להיאבק כדי להביא לציון שמות יקיריהן - 40 שנים אחרי שנרצחו.

גם סגן שר החוץ דני אילון נרתם למשימה וגייס לשם כך אף תמיכה מצד חברי פרלמנט מגרמניה, בריטניה, ארצות הברית, קנדה ואוסטרליה. למרות הכל, הבהירו בוועד האולימפי הבינלאומי כי אין בכוונתם לחרוג מהאופן שבו כיבדו את זכר הספורטאים הישראלים בשנים קודמות. "בעבר נקטנו כמה יוזמות לציון האסון", נמסר בתשובה. "בין היתר, הוזכרו שמות החללים מול איצטדיון מלא במינכן וב-1972 הושעו המשחקים למשך יום אחד. לכך מצטרפים הקמת אנדרטה וקיום טקס זיכרון במינכן".

במשפחות החללים לא מתכוונים לוותר, למרות לשון הוועד האולימפי הבינלאומי בנושא - שאינה משתמעת לשתי פנים. אנקי שפיצר הבטיחה לאחרונה בתערוכה לזכר האסון כי "אם הפעם לא נקבל את מבוקשנו - לא נהיה נחמדים".
 
רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת