חתולים מגדילים את הסיכון להתאבד?

חיית מחמד מסוכנת: מחקר שנערך בדנמרק בקרב 45 אלף נשים מצביע על קשר נסיבתי בין הידבקות בטפיל שמפיצים חתולים לבין הסיכוי של נשים לנסות להתאבד. "איננו יכולים לומר בוודאות כי הטפיל גורם לניסיונות התאבדות, אך לנשים הנגועות בו סיכוי גבוה ב-50% לנסות לפגוע בעצמן", אומר אחד החוקרים

עלול לגרום למותך? (the sun)

"אמהות" לחתולים? יש לכן אולי סיבה לדאגה: טפיל שמקורו בחתול הביתי עשוי להגדיל ב-50% את הסיכוי של נשים להתאבד, כך עולה ממחקר שנערך בדנמרק ועקב אחר לא פחות מ-45 אלף נשים.

"איננו יכולים לומר בוודאות כי הטפיל גרם לנשים לרצות להרוג את עצמן", אמר חוקר בכיר במחלקה לפסיכיאטריה באוניברסיטת מרילנד. "עם זאת, כן מצאנו קשר בין ההידבקות לבין ניסיונות התאבדות בשלב מאוחר יותר בחיים. בכוונתנו להמשיך ולחקור את הקשר האפשרי הזה".

הטפיל, טוקסופלזמה גונדי (Toxoplasma gondii), מופץ בהפרשות חתולים ונחשב נפוץ ביותר. ע"פ מחקרים שונים, אחד מכל שלושה בני אדם בעולם נגוע בטפיל, שעשוי לחדור אל תאי המוח ואף נטען כי הוא קשור לשינויים בהתנהגות. החוקרים מזהירים כי הדרכים הנפוצות ביותר להידבק בטפיל הן ניקוי ארגז החול של החתול, אכילת ירקות שלא נשטפו או אכילת בשר נא וכן צריכת מים ממקור מזוהם.

"המחקר מראה כי לנשים שנדבקו בטפיל סיכוי גדול ב-50% לנסות להתאבד מנשים שלא נגועות בו. עושה רושם כי הסיכון גדל ככל שרמת הנוגדנים לטפיל בגוף עולה", נכתב בדברי הסיכום של המחקר.

הקשר בין הטפיל החתולי לבין שינויי התנהגות עלה לכותרות לפני מספר חודשים, עם פרסום מאמר של ביולוג צ'כי בשם ירוסלב פלגר. במאמר "כיצד החתול שלך משגע אותך" טוען פלגר כי במקרים מסוימים עשוי הטפיל לשנות את תגובותינו, את יכולתנו לתת אמון באחרים ואפילו מגדיל את הסיכון לתאונות דרכים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת