אוקראינה: מאות הפגינו נגד הרוסית

הפרלמנט באוקראינה אישר חוק שקובע כי רוסית היא השפה הרשמית בחלק מהערים במדינה. חברי אופוזיציה, ששמרו על שקט בימי אליפות אירופה בכדורגל, יצאו עם עוד מאות מפגינים לרחובות קייב בדרישה: "אל תהרגו לנו את השפה"

נאבקים למען האוקראינית (AP)

מהומות השפה: משטרת אוקראינה ירתה גז מדמיע וכדורי גומי כדי לפזר מאות מפגינים בבירה קייב. המפגינים יצאו לרחובות לאחר שהפרלמנט אישר חוק, לפיו הרוסית תהיה השפה המרכזית בבתי הספר ובמוסדות הממשל של חלק מהערים והאזורים באוקראינה.

חברי הפרלמנט מהאופוזיציה הובילו את ההפגנות, שהפכו במהירות להיתקלות אלימה עם השוטרים. הם יצאו למחות מול הבניין שבו הנשיא ויקטור ינוקוביץ' אמור היה לקיים מסיבת עיתונאים. "החוק הזה יהפוך את השפה האוקראינית לשפה מתה", אמר יורי יקוביץ, אחד המפגינים במקום.

אנשי האופוזיציה טוענים שאחד מאנשיו של ינוקוביץ' קבע לוח זמנים שמנע כל אפשרות או ניסיון לבלום את הצעת החוק, או אפילו להתארגן כדי להצביע נגדו. אישורו הסופי של החוק מותנה בחתימתם של הנשיא ינוקוביץ' ויו"ר הפרלמנט, שעשוי להתפטר על רקע המשבר.

היורו נגמר, הצרות חוזרות

אישורו של החוק השנוי במחלוקת הוציא לרחובות קייב גם את תומכיה של מנהיגת האופוזיציה, יוליה טימושנקו, שנשלחה לשבע שנים בבית הסוהר בגין שחיתות. במהלך מאסרה הוכתה ושבתה רעב, במהלך שכמעט הביא להחרמה בינלאומית של משחקי היורו.

המתח הפוליטי באוקראינה נרגע, או הושתק, במהלך שלושת השבועות האחרונים - במהלכם אירחה המדינה שהייתה בעברה חברה בגוש הסובייטי, את משחקי אליפות אירופה בכדורגל. עכשיו, עם סיום הטורניר, ינוקוביץ' חוזר לסורו ביחסים שבריריים עם המערב ובעיות פנים שלא מניחות למדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת