דיווח: "טכנאים רוסים עמדו מאחרי הפלת המטוס הטורקי בשמי סוריה"

גורמים דיפלומטים בכירים במזרח התיכון סיפרו לעיתון הבריטי "הסאנדיי טיימס" כי מומחים רוסים הם שעומדים מאחורי יירוט מטוס הפאנטום הטורקי בשמי סוריה לפני כ-10 ימים. "ללא ספק ניתן להבחין בטביעת האצבע של הרוסים", הצהיר דיפלומט המעורה בפרטי התקרית. על פי הדיווח גם בחיל האוויר הישראלי "לא מופתעים"

יירוט מטוס הקרב גרם למתיחות שיא, ארכיון (רויטרס)

האם טכנאים רוסיים הם אלה שלחצו על הכפתור שהפיל את המטוס הטורקי מעל שמי סוריה? זה מה שסיפרו מקורות דיפולמטים בכירים במזרח התיכון לעיתון הבריטי "הסאנדיי טיימס".

על פי הדיווח, מטרת הפלת המטוס לפני כ-10 ימים הייתה לשגר מסר ברור למדינות נאט"ו כי עליהן לשמור מרחק מהנעשה בסוריה, ולא להתערב במלחמת האזרחים הנמשכת במדינה. "ללא ספק ניתן להבחין בטביעת האצבע של הרוסים", הצהיר דיפלומט המעורה בפרטי המקרה.

לפני כשלוש שנים סיפקה רוסיה למשטרו של הנשיא באשר אסד מלאי של נשק להגנה מפני מטוסים. גורמי מודיעין במערב מעריכים כי מומחים רוסים נשלחו לסוריה על מנת לללמד ולאמן את הסורים על השימוש במערכות המתקדמות. ומה חושבים בישראל על הדיווח? "לא נהיה מופתעים אם הרוסים לחצו בעצמם על הכפתור, או לפחות עמדו ליד הסורים שכן עשו זאת", הצהיר בכיר בחיל האוויר בפני העיתון הבריטי.

יירוט המטוס בידי סוריה גרם למתיחות שיא בן אנקרה לדמשק. נשיא טורקיה עבדאללה גול הבטיח כי טורקיה לא תעבור לסדר היום בעקבות התקרית. ימים ספורים לאחר מכן, הורה ראש הממשלה ארדואן להעלות את רמת הכוננות באזור ושינה את נהלי הפתיחה באש לאורכו של הגבול בין המדינות. מאוחר יותלר גם קידמה טורקיה כוחות צבאיים אל עבר גדר הגבול בין שתי המדינות.

בדיווח בעיתון הבריטי לא נכתב כיצד מתכוונים הטורקים להגיב אם אכן ייודע שרוסיה היא זו שעומדת מאחורי הפלת המטוס, ששרידיו אותרו במעמקי הים, ושני אנשי הצוות שהיו עליו עדיין מוגדרים נעדרים.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת