היום: אמברגו נפט אירופי על אירן

הסנקציות נגד תכנית הגרעין של טהרן עולות שלב. מדינות אירופה מפסיקות היום באופן רשמי ובהתאם ללוח הזמנים שנקבע בתחילת השנה לרכוש נפט מהרפובליקה האסלאמית. המהלך צפוי ליצור סערה בכלכלת אירן ולגרום לעלייה משמעותית במחירי הנפט והדלק ברחבי העולם

הסנקציות הבינלאומיות עולות שלב, ארכיון (רויטרס)

חבל הסנקציות הולך ומתהדק: החל מהיום מפסיקות מדינות האיחוד האירופי לרכוש נפט מאירן. מדובר ביישום החלק המשמעותי והגדול ביותר של הסנקציות הבינלאומיות שהוטלו על הרפובליקה האסלאמית כחלק מניסיון לעצור את תכנית הגרעין של המדינה הסוררת.

מדינות האיחוד האירופי צרכו בעבר כרבע מהנפט האירני. הפסקת הייבוא לפי הערכות מומחים תגרום לאירן נזקים כלכליים קשים ביותר. על רקע החששות באירן, מחיר חבית נפט עלה בסוף השבוע האחרון ביותר מ-9% ונקבע על 95.51 דולרים לחבית. המחיר צפוי לזנק בימים הקרובים לאור המהלך הבינלאומי.

בעבר איימו בכירים ברפובליקה האסלאמית כי אם יוטלו סנקציות על ייבוא נפט, מיצרי הורמוז ייסגרו לאלתר. סגן יו"ר ועדת החוץ של הפרלמנט האירני, מוחמד קוסארי, הזהיר כי הסנקציות רק יגבירו את שנאתה של אירן למערב. "הניסיון מראה שסנקציות מערביות רק מקדמות את האומה האירנית", לדבריו.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת