ארה"ב: חוק הבריאות של אובמה אושר בבית המשפט העליון

ברוב דחוק של חמישה שופטים מול ארבעה, אישר בית המשפט העליון בארה"ב את רפורמת הבריאות של הנשיא ברק אובמה שאושרה בקונגרס לפני שנתיים. אבל, הרפובליקנים לא מתרשמים מהאישור בבית המשפט: "אובמה מטיל מסים נוספים על הציבור"

הנשיא האמריקני ברק אובמה, בית המשפט פסק (חדשות 2)

ניצחון לנשיא אובמה: בית המשפט העליון בארה"ב אישר היום את תכנית הרפורמה במערכת הבריאות האמריקנית. על פי החוק, החל משנת 2014 יהיו רוב אזרחי המדינה חייבים באחזקת ביטוח רפואי או שיעמדו מול תשלום קנס כספי.

"זהו לא תפקידו של בית המשפט לאסור את התכנית של הנשיא ובתי המחוקקים", כתב השופט ג'ון רוברסט בהחלטתו. כך למעשה, הממשל בוושינגטון לא יוכל לאלץ אדם לשלם על הביטוח, מה שיגרום לכך שהכספים יוזרמו למערכת הבריאות - בצורת מס.

הנשיא אובמה לא הסתיר את שביעות רצונו מהחלטת בית המשפט. בנאום מיוחד לכלי התקשורת הצהיר אובמה: "מדובר בניצחון לאומה האמריקנית. לא נלחמתי למען החוק מסיבות פוליטיות אלא כדי לנסות וליצור עתיד טוב יותר לתושבי ארה"ב".

לאחר הפסיקה, טוענים הרפובליקנים והדמוקרטים שהפסיקה של בית המשפט שתשפיע על הכלכלה האמריקנית ועל הבחירות לנשיאות ארצות הברית שיערכו בנובמבר הן הוכחה לצדקת דרכם. תומכי החוק טוענים שהוא יספק פתרון ליותר מ-33 מיליון אמריקנים שאין להם ביטוח שכזה, בעוד מתנגדי החוק טוענים שאי אפשר להכריח אדם לעשות ביטוח וכמובן לא מחמיצים הזדמנות לנגח את הנשיא אובמה שלדבריהם "מוסיף מס על האזרחים".

החוק עבר את אישור הקונגרס בשנת 2010, ופסילה שלו היום הייתה יכולה להיות מכה רצינית מאוד לנשיא אובמה שנאבק עכשיו על כסאו. על פי התקשורת האמריקנית הרכב השופטים העביר את ההחלטה על העברת הביטוח לידי הרשות למיסים, על חודו של קול אחד- חמישה מול ארבעה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק