טורקיה: איתרנו מקום נפילת הפאנטום שהסורים הפילו

אנקרה הודיעה כי שרידי המטוס שהופל שלשום נמצאים במים הטריטוריאליים של סוריה, בעומק 1,300 מ'. שני הטייסים עדיין נעדרים. שר החוץ של טורקיה: האיתור הושג "בתיאום עם הסורים, אבל לא בסיועם". הוא הכחיש קיומו של ציוד ביון ישראלי במטוס הקרב

טייס טורקי. ארכיון (AP)

כלי תקשורת בטורקיה הודיעו כי אותרו שרידי מטוס הפאנטום שהופל על ידי כוחותיו של אסד ביום שישי האחרון. חלקי המטוס נמצאו במים הטריטוריאליים של סוריה בעומק של 1,300 מטרים. נמשכים החיפושים אחר הטייס והנווט שעדיין מוגדרים נעדרים.

מוקדם יותר הדגיש שר החוץ הטורקי דאבוטולו כי המטוס הטורקי שהופל בשטחה של סוריה לא אסף מודיעין על המשבר שפוקד את המדינה, אלא בחן מערכת מכ"מ טורקית.

דאבוטולו הוסיף כי כלי הטיס לא היה חמוש ולא נשא אמצעי ביון, כפי שטענו הסורים בתגובה לתקרית. "נפנה רשמית לנאט"ו כדי להתייעץ על תגובה לאירוע החמור הזה", מסר שר החוץ הטורקי לרשת הטלוויזיה TRT. "המטוס נורה כשהיה במרחק של 13 מייל מהחוף הסורי - במרחב האווירי הבינלאומי".

אמש דווח כי נמשכים החיפושים אחר שני טייסי ה"פאנטום" הטורקי שהופל בשטחה של סוריה, שעל פי הדיווחים נטשו את המטוס. לאחר היעלמות כלי הטיס מהרדאר, הודו בסוריה כי יחידות הנ"מ של הצבא הן שהפילו את המטוס.

דיווח: המטוס הטורקי נשא ציוד ביון מישראל

אתמול דיווחו כלי התקשורת בטורקיה כי המטוס שיורט שופץ בעבר במתקני התעשייה האווירית של ישראל. עוד נמסר, כי כלי הטיס הכיל ציוד ביון ותקשורת מישראל.

נשיא טורקיה עבדאללה גול לא שלל אפשרות שצוות הפאנטום אכן חדר לתחום האווירי של סוריה, אך הדגיש כי ארצו לא תשתוק בעקבות הפלת המטוס. "לא ייתכן שנעבור לסדר היום על משהו כזה", הסביר הנשיא.

ראש הממשלה הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן כינס מספר התייעצות ביטחוניות מיוחדות בעקבות האירוע, וצפוי לקיים התייעצויות נוספות במהלך הימים הקרובים. במספר כלי תקשורת בטורקיה העלו את השאלה האם התקרית הביטחונית החריגה הזו מהווה נקודת מפנה ביחסים בין טורקיה לסוריה. והאם תוביל התקרית הזאת לתחילתה של התערבות צבאית בנעשה בסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת