"ניאו נאצים סייעו לטבח הספורטאים הישראלים במינכן"

40 שנה אחרי רצח 11 הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן 1972, חושף העיתון הגרמני "דר שפיגל" קשר בין ארגונים ניאו נאצים גרמניים לארגון הטרור הפלסטיני "ספטמבר השחור" שביצע את הפיגוע. על פי המסמכים שנחשפו, ניאו נאצי סייע למחבלים בהשגת כלי נשק ותיעוד מזוייף. המשטרה הגרמנית ידעה על הקשר - ולא עשתה דבר

המחבלים הפלסטינים שביצעו את חטיפת ורצח 11 הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן 1972 נעזרו בארגונים ניאו נאציים שסיפקו להם כלי נשק ותיעוד מזוייף - כך חושף היום השבועון הגרמני "דר שפיגל" הגרמני בעקבות מסמכי החקירה שהגיעו לידיו.

העיתון הגרמני ביקש במשך שנים לקבל לידיו את חקירת האירוע, תיק בן 2,000 עמודים שנערך על ידי "המשרד הפדראלי להגנת החוקה הגרמנית" ומסכם את הפיגוע בו רצחו אנשי ארגון "ספטמבר השחור" 11 מאמנים וספורטאים מן המשלחת הישראלית לאולימפיאדה, באחד הפיגועים הקשים שנחרטו בזיכרון הקולקטיבי הישראלי. היום, 40 שנה אחרי, נחשפים פרטים נוספים על אירוע הטרור שזעזע את העולם.  

הניאו נאצי חי גם היום כאזרח חופשי

במסגרת תיק החקירה, נחשף מסמך שהועבר מהמשטרה בדורטמונד למשרד להגנת החוקה ובו נטען כי חודשיים לפני מתקפת הטרור, אדם בעל "חזות ערבית" בשם "סעאד וואהלי" - שם הקוד של מנהיג המחבלים אבו דאוד, פגש פעיל ניאו-נאצי בשם ווילי פוהל, שעל פי החשד עודכן וסייע לפעולת הטרור. העיתון הגרמני מציין כי למרות שהרשויות בברלין ידעו על קיום הפגישה - המשטרה הפדרלית לא עשתה דבר כדי למנוע את מבצע הטרור.

בעקבות הפגישה, השיג פוהל לאבו דאוד דרכונים ואישורי מעבר מזויפים שסייעו להם לחדור לגרמניה. יתרה מזאת, פוהל אף שימש כ'מדריך תיירים' לראשי הארגון, סייר עם אבו דאוד ברחבי המדינה וארגן מפגשים עם פעילי טרור.

פוהל אמר לכתבי ה"דר שפיגל" כי התקופה הזו מאחוריו, וטען כי לא ידע על כוונותיהם הרצחניות של ארגון הטרור הפלסטיני, אבל על פי החקירה, הוא סיפק לאנשי "ספטמבר השחור" גם כלי נשק - מקלעים ורימונים ממקור אירופאי.

הניאו נאצי שוחרר בגלל חשש מפיגוע מיקוח?

לאחר מעצרו של פוהל בשנת 1972, נמצאו בביתו כלי נשק זהים לאלו בהם השתמשו אנשי "ספטמבר השחור". על פי דוח המשטרה, "כלי הנשק שנמצאו בביתו יוצאו בפס-ייצור נדיר מאוד - תרמילים בלגיים עם חומר נפץ שוודי. עם כלי נשק זהים רצחו הטרוריסטים הפלסטינים את בני הערובה באולימפיאדה".

הוא נשלח לבית הכלא לתקופה קצרה, אולם שוחרר במהרה. הרשויות בגרמניה חששו כנראה מפיגוע מיקוח לצורך שחרורו, בדומה לזה שביצעו הטרוריסטים מ"ספטמבר השחור" פחות מחודשיים אחרי הטבח במינכן, כשחטפו מטוס של לופטהנזה ושיחררו את שלושת מבצעי הטבח שהיו בכלא בגרמניה. פוהל חי כיום בגרמניה תחת שם אחר וכותב ספרי מתח למחייתו. "אבו דאוד" עצמו מת לפני כשנתיים בדמשק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת