ארה"ב: לא יגורשו מאות אלפי מסתננים

נשיא ארה"ב ברק אובמה הודיע על מתן אשרת עבודה ("גרין כארד") ל-800,000 בני אדם שהגיעו לארה"ב כמהגרים לא חוקיים בתור ילדים או נערים, ובכך יימנע גירושם. המהלך נועד לעודד תמיכה בנשיא בקרב האוכלוסייה ההיספאנית הגדולה בארה"ב, עליהם המהלך אמור להגן

נשארים בארה"ב. הנשיא אובמה, ארכיון (רויטרס)

מאות אלפי בני אדם שהגיעו לארצות הברית כמהגרים לא חוקיים יוכלו להימנע מגירוש לארצות מוצאם ולקבל אשרת עבודה ("גרין כארד") קבועה בארצות הברית, כך הכריז אמש הנשיא אובמה. המהלך אמור להגן על 800,000 בני אדם מגירוש במשך השנתיים הקרובות לפחות.

המהלך הזה נעשה, לפי הערכות פרשנים אמריקנים, כדי להמריץ את המצביעים ההיספאנים להצביע עבור אובמה בבחירות, שכן מחקרים מראים שהם לשון המאזניים של הבחירות, וכן שאותם מהגרים לא חוקיים הם ברובם המכריע היספאנים בעצמם - ממרכז ודרום אמריקה.

אובמה אמר כי ההסדר הזה הוא "הדבר הנכון לעשותו". המהלך מאפשר לאובמה, שממשלו נתקל בביקורת חריפה מצד ארגונים היספאניים בשל גירוש 400,000 מהגרים לא חוקיים בשנה, להציג מדיניות הגירה שונה לחלוטין מזו של המתמודד הרפובליקני מיט רומני שתומך במדינות ענישה וגירוש נוקשה כנגד מהגרים לא חוקיים.

הרפובליקנים תוקפים: "אכיפה בגבולות לפני הקלות למהגרים"

בנאום בפני כתבים בבית הלבן, אובמה אמר כי ילדים שנולדים למהגרים לא חוקיים הם "אמריקנים בליבם ובראשם, הם אמריקנים בכל מובן חוץ מאשר במובן אחד - באופן רשמי". חברי קונגרס דמוקרטים בירכו על המהלך במקביל לכמה חברי קונגרס רפובליקנים שתקפו אותו, אך שני הצדדים הסכימו כי הקונגרס ולא הנשיא צריך לקבוע מדיניות הגירה מסודרת לארצות הברית.

הרפובליקנים עודם תומכים באכיפה נוקשה יותר בגבולות לפני שמקלים על חוקי ההגירה. בארצות הברית נמצאים כיום, על פי ההערכות, 12 מיליון בני אדם באופן לא חוקי (מתוך אוכלוסייה של 305 מיליון בני אדם). בעבר, גם אובמה עצמו תמך בחיזוק השמירה על גבול ארה"ב-מקסיקו, ממנו נכנסים רוב המסתננים הלא חוקיים לארצות הברית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת