בכיר רוסי: "למערב אין כל מדיניות בנושא הסורי"

חילופי ההאשמות בין רוסיה לארה"ב בנוגע לניהול המשבר בסוריה מגיעים לשיא חדש: יו"ר ועדת החוץ בפרלמנט הרוסי תוקף בחריפות את המערב וטוען: "אין להם כל מדיניות בנושא". הבכיר הדגיש כי הקריאות להדיח את אסד הן "חסרות אחריות לחלוטין"

רוסיה עומדת לצד בת בריתה. פוטין ואסד, אר (AP)

העימות בין וושינגטון למוסקבה על גורל עתידה של סוריה עולה הילוך: בכיר ברוסיה תקף הלילה בחריפות את מדינות המערב, ובראשן ארה"ב, על השקפתן בנוגע לניהול המשבר בסוריה. לדבריו, קריאות המערב להסתלקותו של אסד מהשלטון הן "חסרות אחריות".

"למערב אין כל מדיניות בנוגע לסוריה", מאשים אלכסיי פושקוב, יו"ר ועדת החוץ בפרלמנט במוסקבה. "יש לכם מזל שרוסיה קיימת - בכך שאתם מאשימים אותה ניתנת לכם האפשרות לומר שמישהו מנסה למנוע מכם לפתור את המשבר", אמר פושקוב לכתבים במסיבת עיתונאים בלונדון.

"מה שאני שומע מהמערב הוא לחלוטין חסר אחריות. לדוגמה, הילרי קלינטון אמרה שאסד מוכרח ללכת. מה, זו מדיניות? מה יקרה אחרי לכתו?", הקשה פושקוב. דבריו של הבכיר הרוסי באים כיממה לאחר ששרת החוץ האמריקנית קלינטון האשימה את מוסקבה באספקת מסוקי קרב לכוחות אסד.

דבריה של קלינטון היוו נקודת פתיחה לסדרה של האשמות והכחשות הדדיות, במהלכן רמזה מוסקבה כי ארה"ב מספקת נשק ותחמושת למורדים בסוריה. אמש הכחישה קלינטון את הדברים באופן נחרץ.

הפלישה לעירק - "הונאה אדירה"

לדברי פושקוב, "המשבר בסוריה צריך להיבחן דרך העדשה של מה שהתרחש בעירק ובלוב". הוא הוסיף כי התערבות המערב בעירק הייתה "הונאה אדירה", עליה אף אחד לא התבקש לקחת אחריות. פושקוב הטיל ספק במניעיהן של סעודיה וקטאר - מהבולטות במדינות המתנגדות לאסד - ואמר כי הטענה לפיה שתי המדינות הלא דמוקרטיות האלה יסייעו להביא דמוקרטיה לסוריה "לא מחזיקה מים".

במקביל טען אמש שגריר בריטניה לאו"ם כי הולך ואוזל הזמן ליישום תוכנית אנאן בסוריה. "אנו קוראים למשטר בדמשק להתחיל ליישם את התוכנית. עד כה הם לא עשו זאת. במקום זאת הם הורגים באכזריות את בני עמם. מדי יום אנו עדים למקרי טבח ברחבי סוריה", הוסיף השגריר וקרא למועצת הביטחון לנקוט ב"פעולות תקיפות בהרבה" נגד המשטר.

בסוף החודש צפויות חמש החברות הקרובות במועצת הביטחון (ארה"ב, סין, רוסיה, בריטניה וצרפת) לקיים שיחות בדרג גבוה במהלך ועידת ה-G20 במקסיקו. בין יתר הנושאים צפויות החברות לדון במשבר בסוריה וישקלו אפשרות של הטלת סנקציות על משטר אסד במועצת הביטחון של האו"ם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת