ארה"ב וקובה פותחות דף חדש

האם יחסי קובה-וושינגטון עומדים בפני שינוי דרמטי, לאחר נתק שנמשך 55 שנים? וושינגטון הודיעה שהוואנה משחררת את אלן גרוס, יהודי אמריקני שישב בכלא הקובני חמש שנים באשמת חבלה וריגול. על פי הדיווחים, השחרור הוא חלק מעסקה רחבה יותר שמסמלת עידן חדש ביחסים בין השכנות שרק 240 קילומטרים מפרידים ביניהן

אלן גרוס, אמריקני יהודי משוחרר מהכלא הקו (AP)

שינוי דרמטי במפת היחסים ביבשת אמריקה: המשטר בהוואנה משחרר עובד סיוע אמריקני-יהודי בשם אלן גרוס, שישב בכלא הקובני במשך 5 שנים - כך דיווח היום (רביעי) גורם רשמי בוושינגטון. המשטר הקובני עצר את גרוס בסוף 2009 וגזר עליו 15 שנות מאסר וכעת, גרוס בן ה-65 בדרך לחופשי. נשיא ארה"ב אובמה צפוי למסור הצהרה הערב בנוגע לשינוי ביחסים בין המדינות, לאחר כ-55 שנים של מתיחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנשיאים ברק אובמה וראול קסטרו שוחחו אתמול בטלפון במשך כ-45 דקות, במגע ראשון מסוגו בין המדינות מאז שנת 1961. בעקבות השיחה הסכימו הצדדים על שחרור גרוס, שנכלא אחרי שניסה להביא לקובה טכנולוגיה אסורה וניסה לחבר את הקהילה היהודית בקובה לאינטרנט.

על פי הדיווחים בכלי תקשורת בארה"ב, שחרור גרוס מגיע כחלק מעסקת חילופי שבויים דו צדדית שנערכת גם ממטרות הומניטריות, אך גם כמהלך חשוב בהתקרבות הממשל האמריקני בוושינגטון לממשל הקובני. גרוס נחת הערב בארה"ב ונפגש עם בני משפחתו.

בכירים אמריקנים דיווחו לסוכנות הידיעות AP כי בעקבות שחרור האסיר האמריקני מקובה, הממשל האמריקני יחל בדיונים עם המשטר במדינה. על פי הדיווח, בשיחות ידונו הצדדים בנורמליזציה של היחסים הדיפלומטיים ובפתיחת השגרירויות מחדש. גורם נוסף בממשל הודיע כי שלושה קובנים שנעצרו בחשד לריגול שוחררו, ואובמה צפוי להסיר את האמברגו והגבלות הנסיעה על קובה.

פידל וראול קטסרו - ההנהגה הקובאנית (AP)

האם פרישת פידל קסטרו הובילה להפשרה ביחסים?

גם הנשיא האמריקני ברק אובמה צפוי לשאת בשעות הערב (צהריים בארה"ב) נאום בנושא היחסים עם קובה, על פי הידיעות באתרים האמריקנים, מלבד גרוס ישוחררו עוד אמריקנים שמוחזקים בשבי הקובאני.

מאז 1959, שנת עלייתו של פידל קסטרו לשלטון במהפכה אלימה והשלטת משטר קומוניסטי במדינה היחסים בין המדינות התדרדרו עד ניתוק מוחלט. במיוחד אחרי שנשיא רוסיה חרושצ'וב איים בשימוש בנשק גרעיני אם ארה"ב תאיים על קובה.

ב-1961 הנשיא קנדי ניסה לעודד מהפכה בקובה, אבל נכשל בפרשה שזכתה לשם "מפרץ החזירים". ב-1962 חשש אמריקני שרוסיה הסובייטית מציבה טילים בקובה, מרחק של 240 ק"מ מחופי ארה"ב, כמעט והציתה מלחמה עולמית. פידל קסטרו פינה את כסאו לאחיו ראול בשל סיבות בריאותיות, וייתכן כי השינוי הפרסונלי יוביל גם לשינוי דיפלומטי- ולהישג עבור הנשיא האמריקני.