שוב: חשד לתקיפת יהודי בצרפת על רקע אנטישמי

שלושה גברים נעצרו בחשד לתקיפת יהודי ביום שישי האחרון בפרברי פריז. מהחקירה עולה שהשלושה התנפלו על היהודי, קראו לעברו קריאות גזעניות ונמלטו לאחר ששדדו ממנו את מכשיר הטלפון הנייד. שר הפנים הצרפתי נפגש עם ראש הקהילה היהודית והבטיח לפעול בנחישות נגד האנטישמיות

שוטרים בקהילה היהודית בצרפת, ארכיון (חדשות 2)

המשטרה בפריז עצרה שלושה גברים בחשד לתקיפה של צעיר יהודי בפרברי פריז בשבוע שעבר. העיתון לה פריזיאן מדווח שהתקיפה אירעה ב-8 ביוני בסרסל מצפון לפריז. על פי החשד, השלושה תקפו את הצעיר על רקע אנטישמי, הטיחו בו האשמות גזעניות, וגנבו ממנו את הטלפון הנייד.

יום לאחר התקיפה, נפגש שר הפנים הצרפתי מנואל ואלס עם ריצ'ארד חלימי, ראש הקהילה היהודית בבית הכנסת הגדול בסרסל, והבהיר לו כי הרשויות יפעלו בנחישות נגד התופעה ולא יגלו שום הבנה כלפי תקיפות אנטישמיות.

מדובר באירוע נוסף בשורה של אירועים שהתרחשו לאחרונה בצרפת על רקע אנטישמי, מאז מתקפת המחבל מטולוז. בשבוע שעבר דיווחו אנשי הקהילה היהודית במרסיי על אונס אישה יהודיה בביתה, שהתרחש לדבריהם על רקע אנטישמי. גורם המעורב בחקירה סיפר שהאיש עקב אחרי האישה עד שהגיעה לביתה, אז התנפל עליה, אנס אותה בביתה וגנב ממנה תכשיטים. לדברי שר הפנים הצרפתי, 148 תקריות אלימות דווחו במהלך החודשים מרס-אפריל, ב-43 מהם מדובר במקרים של אלימות קלאסית.

שבוע לפני: תקיפה אנטישמית ליד ליון

יממה לפני התקיפה בסרסל, התרחשה התפתחות בחקירת תקיפה אחרת על רקע אנטישמי, שהתרחשה שבוע לפני כן בווילרבאן. החשוד המרכזי בתקיפת שלושה יהודים הסגיר עצמו למשטרה ונעצר בחשד שהכה בפטיש את הצעירים היהודים.

המשטרה המקומית מדווחת כי הוא ועוד ארבעת החשודים שנעצרו עד כה מכחישים לחלוטין כל מעורבות במעשה, שלפי ההערכות בוצע ממניעים אנטישמיים. החוקרים ממשיכים בניסיונות לאתר עוד מספר צעירים שהיו מעורבים בתקיפה.

היהודים חובשי כיפות הותקפו בתחילת השבוע בידי 10 בני אדם, שהכו אותם נמרצות בפטישים ובמוטות ברזל בווילרבאן, פרבר של העיר ליון. שר הפנים הצרפתי, מנואל ואלס, ציין כי בתקיפה פתח אחד מהצעירים היהודים את ראשו ואילו נערה נפגעה בצווארה. הוא מסר כי השניים, יחד עם חבר נוסף שנפגע גם כן, אושפזו בבית חולים ונשלחו להחלים בבתיהם.

"התרחשה כאן מתקפה אנטישמית חמורה ביותר", אמר ואלס בהצהרה מטעמו. "אנו נחושים להילחם בכל מעשה תוקפנות על רקע דתי. אירועים מסוג זה חמורים שבעתיים, מכיוון שהם נועדו לפגוע בתשתית שעליה בנויה הרפובליקה שלנו - שבה יחיו, חופשיים וללא אפליה, מאמיני דתות שונות בביטחון מלא". בחודש מרץ האחרון נרצחו בטולוז שבצרפת ארבעה יהודים על רקע אנטישמי, מעשה שעורר דאגה רבה בקהילה היהודית במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת