בשל הדבקה קטלנית בהרפס: סוף לשאיבת דם התינוקות בברית?

בתפוח הגדול שוקלים לאסור בחוק את המנהג עתיק היומין שעדיין רווח בקרב קהילות חרדיות, אחרי שמגע שפתיים נגועות בנגיף של מוהלים גרם למות תינוקות בני יומם

ברית מוסכנת (רויטרס)

האם בקרוב ייאלצו חברי הקהילה החרדית הגדולה בניו יורק לערוך שינויים בטקס ברית המילה? במדינה שבארצות הברית שוקלים לאסור בחוק על המוהלים לשאוב את הדם הניגר מאיבר המין אחרי חיתוך העורלה אל פיהם, כפי שנהוג, בעקבות שרשרת מקרים קטלנית של הדבקה בהרפס.

במרס האחרון מת בניו יורק התינוק השני ב-11 השנים האחרונות מהדבקה בהרפס, אחרי ששפתיו של המוהל ששאב את דמו בברית המילה היו נגועות בנגיף. מנתונים עולה כי מאז 2000 אושפזו 10 תינוקות בעקבות ההדבקה, ופרט לשניים מהם שמתו נגרם למספר זהה נזק מוחי.

נגיף ההרפס אומנם מהווה לרוב לא אלא מטרד למבוגרים, אך עלול להסב נזק כבד - ואף מוות - לתינוקות בני יומם. רוב החוגים היהודים נטשו לפני שנים רבות את מסורת שאיבת הדם לפיו של המוהל, אולם המנהג עדיין רווח בקרב פלגים חרדים קיצוניים.

כצפוי, זכה הרעיון לאסור את שאיבת הדם בחוק לגינויים נחרצים מצד חרדים. אחד הארגונים המאגדים אותם בניו יורק פרסם נתונים שיוחסו למכרז האמריקני לבקרת מחלות ומניעתן שלפיהם בשש השנים האחרונות נדבק רק תינוק אחד בהרפס מתוך כ-3,416 שנולדו בשנה אחת.

עם זאת, הביעו חלק מהתומכים באיסור ספק באשר ליעילות המהלך במניעת ההדבקה בהרפס. "בין אם זה יהיה חוקי ובין אם לא, התחושה הרווחת היא שאותה מסורת עתיקת יומין לא תחלוף בעתיד הקרוב", הם הודו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת