כישלון בדיונים בין אירן לסוכנות הגרעין

ערב חידוש המו"מ בין אירן לבין שש המעצמות במוסקבה, השיחות בין האירנים לבין נציגי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הסתיימו בכישלון. יו"ר צוות הפקחים הגדיר את השיחות אכזבה והבהיר: לא נקבע תאריך להמשך הדיונים. במערב מעריכים כי כשלון השיחות עשוי להעיב על סיכויי ההצלחה של המו"מ במוסקבה

המו"מ בין אירן למעצמות יתחדש במוסקבה. אר (AP)

סבב השיחות האחרון בין נציגי אירן לנציגי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בווינה הסתיים ללא תוצאות, לאחר שהצדדים לא הצליחו לנסח הסכם שיאפשר לפקחי הסוכנות גישה למתקן הצבאי בפרצ'ין.

ראש צוות הפקחים של הסוכנות הרמן נקרטס אמר לכתבים בתום יום הדיונים במטה הסוכנות בווינה, כי נציגי סבא"א הגיעו לדיונים במטרה לחתום על הסכם, ואף הציגו טיוטה מתוקנת המתייחסת לדאגות שהעלתה אירן בעבר.

"עם זאת, לא חלה כל התקדמות בשיחות", אמר נקרסט. "אירן העלתה שוב דאגות עליהן דנו בעבר ואף נושאים חדשים שלא עלו בין הצדדים. מדובר באכזבה". הוא הוסיף כי לא נקבע תאריך נוסף לפגישה בין הצדדים. בסוכנות הגרעין קיוו להגיע להסכם שבמהלכו תותר כניסת פקחים למתקן הצבאי בפרצ'ין, שם על פי החשד ביצעה אירן ניסויים בחומרי נפץ הקשורים לפיתוח פצצה גרעינית.

סין: על אירן לגלות גמישות

באמצע החודש צפוי להתחדש המו"מ בין אירן לבין שש המעצמות (ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה) במוסקבה. נציגי השישייה עקבו מקרוב אחר הדיונים בין אירן לבין סוכנות הגרעין, במטרה להבין האם טהרן מוכנה לבצע ויתורים. דיפלומטים מוסרים כי כשלון השיחות בווינה יעיב על הדיונים במוסקבה ויקטין את הסיכוי לפריצת דרך.

אתמול קרא נשיא סין הו ג'ינטאו לעמיתו האירני מחמוד אחמדינג'אד לגלות גמישות במשא ומתן על תכנית הגרעין. "סין מקווה שאירן תנהג במעשיות ובגמישות", צוטט הנשיא הסיני בפגישה שערך עם אחמידנג'אד בבייג'ינג.

ביום חמישי נפגש אחמדינג'אד עם נשיא רוסיה פוטין בבייג'ינג, כשנושא השיחה המרכזי בין השניים היה תכנית הגרעין. "תמיד תמכנו בזכות העם האירני לפתח טכנולוגיה", אמר פוטין למקבילו האירני. "בעניין הגרעין חשוב כי אנו מדברים על שימוש לצורכי שלום - עמדתנו לא השתנתה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת