המנהיג העליון של אירן: "במערב פועלים כמו אידיוטים"

23 שנים חלפו מאז מותו של חומייני, מייסד המהפכה באירן. היום נוקט מחליפו חמנאי בקו תקיף כנגד מדינות המערב בריאיון לטלוויזיה האירנית. "הם עושים מעשים של אידיוטים. הסנקציות שיטילו עלינו לא יפגעו באירן, אלא רק יעצימו את שנאתם של האירנים כלפי המערב. במערב מדברים על הגרעין כדי להסיח הדעת מהמשבר הכלכלי"

האייתולה עלי חמנאי (AP)

ברחבי אירן מציינים היום 23 שנים למותו של חומייני, אבי המהפכה האיסלאמית במדינה. וכהרגלם, האירנים לא מחמיצים הזדמנות לתקוף את המערב בכלל וישראל בפרט. בנאום שנשא הבוקר מנהיגה הרוחני העליון של אירן, האייתולה עלי חמינאי, הוא מאשים את ארצות הברית ובנות בריתה בהפצת שקרים לגבי האיום הטמון בתכנית הגרעין של אירן כדי לכסות על הבעיות הכלכליות בשטחן.

"מה שאמריקה והשלטונות במערב עושים הוא מעשה אידיוטי, הם מעצימים את סוגיית הגרעין האירני כדי להסתיר את הבעיות שלהם", אמר חמינאי בהתייחסו למשבר הכלכלי באירופה. "הם משתמשים במושג נשק גרעיני - בערמה", הוסיף. בריאיון מיוחד שהעניק לטלוויזיה האירנית, הצהיר המנהיג הדתי כי במידה וישראל תתקוף את מתקני הגרעין של אירן, התגובה תהיה בעוצמה גדולה.

"לא נהסס לתקוף"

על אף סדרת המגעים האחרונה עם מעצמות המערב, באירן לא מתכוונים להפסיק את תכניתה הגרעינית. רק אתמול טען מפקד בכיר בצבא האירני שהטילים של משמרות המהפכה יכולים להגיע לכל חלק בישראל, ובנוסף לאיים גם על בסיסי ארצות הברית במזרח התיכון. הקצין האירני טוען שלא יהסס להפעיל את הטילים במקרה שאירן תותקף.

עם זאת, גורמים רשמיים באירן מנסים למתן את דבריהם בנוגע לפצצה גרעינית. "פצצה גרעינית היא בניגוד לערכי האיסלאם", אמר חמינאי והוסיף מסר למערב: "הסנקציות לא פוגעות באירן, אלא רק מעצימות את שנאתם של האירנים כלפי המערב. בעוד כשבועיים תארח מוסקווה סבב שיחות נוסף של המעצמות עם בכירים אירנים, במה שהוגדר בעבר כ"הזדמנות האחרונה". "המערב רוצה לראות צעדים אמיתיים מצידה של אירן", אמרה מזכירת המדינה הילרי קלינטון.